<
نتایج در این بخش نمایش داده می شود

کدام عوامل منجر به منفی شدن تست بارداری شما می شود

کدام عوامل منجر به منفی شدن تست بارداری شما می شود

اولین وسیله تست بارداری قابل اعتماد برای زنان در سال 1976 اختراع شد. با استفاده از این دستگاه زنان می توانستند وضعیت باردارای خود را بدون مراجعه به پزشک بررسی کنند. با وجود پیشرفت تکنولوژی و اختراع تست های جدید برای اطلاع از بارداری، ولی هنوز هم ندانسته های زیادی درباره ی چرخه ی قاعدگی زنان وجود دارد. یک زن ممکن است قاعدگی با تاخیر یا اصلا قاعدگی نداشته باشد، اما تست بارداری او منفی باشد. در این شرایط باید از خود بپرسد، آیا شما باردار هستید؟ چه مشکلی وجود دارد؟ در اینجا ممکن است چند دلیل سبب تغییر در چرخه ی قاعدگی شود، حتی اگر آزمایش بارداری شما منفی باشد. در این مقاله عواملی که منجر به منفی شدن تست بارداری شما می شود را بررسی خواهیم کرد.

1.سطح پایین هورمون ها

اگر در حال تلاش برای باردار شدن هستید و جواب تست منفی است، شما ممکن است باردار باشید. بعضی اوقات سطح هورمون بارداری، گنادوتروپین کوریونی انسان(hCG) ممکن است در اوایل بارداری هنوز به اندازه کافی بالا نباشد که توسط تست حاملگی یا بیبی چک خانگی تشخیص داده شود. یک مطالعه نشان می دهد که بیشتر تست های حاملگی فقط قادرند سطح hCG بالای 25 mIU/mL را تشخیص دهند، در مطالعه ای که در سال 1991 انجام گرفت، محققان بیان کردند، برای تشخیص حاملگی در سطح 95 درصد، این وسیله ها باید قادر باشند میزان hCG تا سطح 12.4 mIU/mL را تشخیص دهند.

چرخه ی حاملگی خانم های می تواند بسیار متفاوت باشد، بنابراین اگر بعد از چرخه ی خود حامله شدید، ممکن است سطح هورمون های شما در زمانی که قاعدگی شما رخ نمی داد، پایین بوده باشد. زمان وقوع تخمک گذاری می تواند به اندازه 13 روز متفاوت باشد، به این معنی که ممکن است فکر کنید در هفته ی 4 بارداری قرار دارید، در حالیکه تنها دو هفته از حاملگی شما می گذرد. خونریزی حاملگی، استفاده از هورمون های ضدبارداری و شیردهی همگی می توانند در شناخت دقیق زمان حاملگی اختلال ایجاد کنند. اگر بعد از یک دوره عدم وقوع قاعدگی، تست بارداری شما منفی است، چند روز صبر کنید و دوباره امتحان کنید. اگر همچنان قاعدگی رخ نمی دهد حتما به پزشک مراجعه کنید.

2.حاملگی اکتوپیک

این مورد خیلی نادر است اما گاهی اوقات حاملگی اکتوپیک یا خارج رحمی می تواند در تست بارداری منفی باشد. این مورد در کمتر از 3 درصد از حاملگی های اکتوپیک رخ می دهد. اگر شما علائم زیر را دارید ولی تست حاملگی شما منفی است، شما نیاز به مراقبت های پزشکی دارید:

  • درد شدید در پایین شکم یا در یک طرف
  • سرگیجه یا تاری دید
  • خونریزی یا لکه بینی
  • تهوع و استفراغ

3.عوامل  موجود درسبک زندگی

چندین عامل خارجی می تواند چرخه ی قاعدگی شما را برهم بزند.به عنوان مثال استرس می تواند پریود شما را به تاخیر بیاندازد. سوتغذیه نیز می تواند روی آن تاثیر بگذارد. اگر زیاد کافئین بنوشید یا غذای کافی میل نکنید، می توانند در چرخه ی شما نوسان ایجاد کنند. تغییرات ناگهانی در سبک زندگی مانند ورزش شدید، یا تغییر شغل شما از روز به شب نیز می توانند باعث بی نظمی در دوره شما شود.

4.شیردهی

شیردهی نیز می تواند در برخی موارد منجر به ایجاد  بی نظمی در چرخه ی شما شود. حتی پس از دنیا آمدن نوزاد و بازگشت عادت ماهیانه، ممکن است مدتی طول بکشد تا چرخه ی شما به حالت عادی برگردد. شیر دهی ماه به ماه ممکن است غیرقابل پیش بینی باشد. با بزرگتر شدن نوزاد، غذای آنها نیز  ممکن است تغییر کند. به عنوان مثال کودک شما ممکن است به صورت ناگهانی دفعات تغذیه در شب آن افزایش یابد که می تواند در چرخه ی شما اختلال ایجاد کند.

5.وضعیت  پزشکی

وضعیت پزشکی مانند سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یا مشکلات مربوط به تیروئید ممکن است باعث شود که برخی از خانم ها دارای چرخه های بسیار نامنظم و یا از دست رفته باشند. در برخی موارد دیگر نیز ممکن است دارای عادت ماهیانه سبک یا خیلی سنگین باشند و در بعضی موارد نیز ممکن است چند دوره در آنها عادت ماهیانه اتفاق نیفتد. یائسگی معمولا در خانم ها از سن 50 سالگی شروع می شود. اما در بعضی از خانم ها ممکن است قبل از 40 سالگی و به صورت زودرس شروع شود. اگر بیش از 90 روز عادت ماهیانه خود را از دست داده اید و باردار نیستید، به پزشک متخصص مراجعه کنید.

6.داروها

استفاده از داروهای ضد بارداری یا دیگر داروها می تواند منجر به از دست رفتن عادت ماهیانه شود. به عنوان مثال، داروهای فشار خون یا داروهای ضد آلرژی می توانند چرخه قاعدگی را از بین ببرند.

جمع بندی

دلایل مختلفی برای منفی شدن نتیجه ی تست حاملگی وجود دارد. ممکن است شما دچار یک بیماری تشخیص داده نشده مانند سندروم تخمدان پلی کیستیک باشید یا ممکن است مشکل از سبک زندگی شما باشد و دچار استرس شدید باشید. پس از دریافت نتیجه منفی، یک تا چند روز صبر کنید و برای بار دوم تست بارداری را انجام دهید. اگر برای بار دوم هم منفی بود و شما هنوز عادت ماهیانه ای تجربه نکرده اید فورا به پزشک مراجعه کنید.

هشدار جدی: مقالاتی که در آنچه منتشر می شوند صرفا جهت آگاهی شما و آموزش در مورد موضوع مربوطه می باشد و در صورت بروز مشکل نباید به عنوان مرجع تصمیم گیری شما در نظر گرفته شود و مراجعه به پزشک متخصص الزامی می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *