<

چگونه بر اعتیاد به غذا خوردن غلبه کنیم

چگونه بر اعتیاد به غذا خوردن غلبه کنیم

تاثیر برخی از غذاهای خاص بر روی عملکرد مغز، سبب می شود که ترک آنها برای افراد سخت و دشوار باشد. اعتیاد به موارد غذایی، اعتیاد به جانک فود ها (غذاهای فست فودی که برای سلامتی انسان مضر می باشد) می باشد که با اعتیاد به مواد مخدر قابل مقایسه است. این یک موضوع نسبتا جدید و بحث برانگیز است و آمار دقیقی هنوز در مورد شیوع آن وجود ندارد. اعتیاد به مواد غذایی مانند بسیاری از اختلالات دیگر از جمله پرخوری، بولیمی(پرخوری روانی)، پرخوری اجباری و سایر اختلالات تغذیه ای و خوردنی است. در این آنچه اعتیاد به غذا خوردن را بررسی می کنیم.

تأثیر بر روی مغز

اعتیاد به مواد غذایی همان مناطقی از مغز را درگیر می کند که اعتیاد به مواد مخدر نشانه می رود. همچنین، همان انتقال دهنده های عصبی درگیر هستند و بسیاری از علائم یکسان است. جانک فود یا غذاهای مضر، تاثیر قدرتمندی بر روی سیستم پاداش دهی مغز دارند و این اثرات توسط انتقال دهنده های عصبی مانند دوپامین ایجاد می شود. غذاهایی که بیشترین تاثیر را دارند شامل آب نبات، نوشابه و غذاهای سرخ شده با چربی زیاد هستند. اعتیاد به مواد غذایی اصولا به دلیل کمبود اراده ایجاد نمی شود، بلکه اعتقاد بر این است که در اثر سیگنال دوپامین ایجاد می شود که عملکرد بیوشیمیایی مغز را تحت تأثیر قرار می دهد.

نشانه اعتیاد به مواد غذایی

آزمایش خون برای تشخیص اعتیاد به مواد غذایی وجود ندارد و بیشتر مبتنی بر علائم رفتاری است. برخی از این علائم در زیر ذکر شده است:

 1. هوس مکرر برای خوردن غذاهای خاص: با وجود احساس سیری و به پایان رساندن یک وعده غذایی کامل
 2. اغلب بیش از آنچه برای آنها در نظر گرفته شده است، می خورند
 3. اغلب بعد از خوردن غذاها احساس گناه می کنند اما خیلی زود دوباره خوردن را شروع می کنند
 4. به طور مکرر اما ناموفق برای ترک غذای خاص  با تنظیم قوانین هنگام خوردن آنها، تلاش می کنند
 5. اغلب مصرف غذاهای ناسالم را از دیگران پنهان می کنند
 6. احساس عدم توانایی در کنترل مصرف غذاهای ناسالم، با وجود دانستن اینکه باعث آسیب جسمی یا افزایش وزن می شوند

اگر بیش از دو تا سه علائم موجود در این لیست در شما وجود دارد، باید مواظب باشید. اگر چهار یا موارد بیشتری شامل شما می شود، شما به مواد غذایی خاصی اعتیاد دارید.

این یک مشکل جدی است

اگرچه اصطلاح اعتیاد اغلب به آرامی از غذا خوردن حذف می شود، اما این یک وضعیت جدی است که به طور معمول برای غلبه بر آن نیاز به درمان است. علائم و فرآیندهای فکری مرتبط با اعتیاد به مواد غذایی، مشابه با مصرف مواد مخدر است و  فقط  این یک ماده متفاوت است و ممکن است عواقب اجتماعی شدیدتری به همراه اشته باشد. اعتیاد به مواد غذایی می تواند باعث آسیب جسمی شدید گردد و همچنین منجر به بروز چاقی مزمن و دیابت نوع 2 شود. علاوه بر این، ممکن است تأثیر منفی بر عزت نفس فرد داشته باشد و باعث شود فرد همیشه از بدن خود ناراضی باشد. اعتیاد به مواد غذایی مانند سایر اعتیادها، ممکن است خطر مرگ زودرس را افزایش دهد.

جانک فود ها بخش عمده ای از فرهنگ امروزی هستند و بنظر می رسد که اجتناب از آنها به صورت کامل، امری غیرممکن به نظر برسد. با این حال، در برخی موارد، پرهیز از مصرف برخی غذاهای محرک می تواند راهگشا باشد. هنگامی که تصمیم قاطعانه برای خوردن مجدد این غذاها گرفته نشود، اجتناب از آنها آسان تر می شود، زیرا نیاز به توجیه غذا خوردن یا عدم غذا خوردن از بین می رود. هوس نیز ممکن است ناپدید شود یا کاهش چشمگیری پیدا کند. لیستی از موارد مثبت و منفی این تصمیم در زیر وجود دارد.

 • مزایا: کاهش وزن، زندگی طولانی تر، داشتن انرژی بیشتر و احساس بهتر شدن
 • معایب: عدم مصرف مواردی مثل بستنی، کلوچه و نوشابه و عدم مصرف هر نوع غذایی

شما هم یک کاغذ و قلم  بردارید و همه چیز را بنویسید، مهم نیست که چقدر عجیب و غریب یا بیهوده به نظر برسد. سپس دو لیست را با هم مقایسه کنید و بپرسید که آیا ارزشش را دارد؟ همچنین به خاطر داشته باشید که بسیاری از معضلات اجتماعی که ممکن است در لیست قرار بگیرند، اغلب به راحتی قابل حل هستند.

اولین قدم ها برای غلبه بر اعتیاد به مواد غذایی

موارد زیر می تواند به شما در کنار گذاشتن جانک فود ها کمک کند.

 • غذاهای محرک: لیستی از غذاهایی را که باعث ایجاد هوس و یا دلهره در شما می شوند را  بنویسید. این غذاها سدی برای جلوگیری هستند
 • محل فست فود:  لیستی از محل فست فودهایی تهیه کنید که غذاهای سالم سرو می کنند و غذاهای سالم آنها را یادداشت کنید. این ممکن است در هنگام گرسنگی از تمایل شما به خوردن جانک فود ها جلوگیری کند و در حالت پخت و پز هم قرار نگیرید.
 • چه چیزی بخورید: در مورد غذاهایی که باید بخورید فکر کنید، ترجیحا غذاهای سالم را در لیست خود قرار دهید. غذاهایی را انتخاب کنید که بیشتر  مورد پسند شما هستند.
 • جلوی چشم بودن لیست: لیست مزایا و معایبی را که در بالا یاداشت کردید را در چندین نسخه تهیه کنید و یک نسخه از آن را در آشپزخانه، اتاق خواب و کیف پولتان نگه دارید.

در ابتدای کار تصمیم به گرفتن رژیم نکنید. تصیمیم برای لاغر شدن را حداقل برای یک تا سه ماه به نعویق بیاندازید. غلبه بر اعتیاد به مواد غذایی به اندازه کافی دشوار است. احتمالاً افزودن گرسنگی و محدودیت، کار را سخت تر خواهد کرد. بعد از انجام این مراحل مقدماتی ، یک تاریخ تعیین کنید(مانند آخر هفته آینده) که از آن مرحله به بعد، غذاهای محرک و اعتیاد آور را در کمترین میزان مصرف خواهید کرد تا هوس آنها از سرتان بیفتد.

در جستجوی کمک باشید

بیشتر افرادی که در این وضعیت قرار دارند، قبل از موفقیت، در طولانی مدت چندین بار سعی در ترک این عادت کرده اند. اگرچه غلبه بر اعتیاد بدون کمک ممکن است، اما کمک گرفتن می تواند کار را بسیار سریعتر کند. پیدا کردن یک روانشناس یا روانپزشک که در زمینه مقابله با اعتیاد به مواد غذایی تجربه دارد می تواند بسیار به شما کمک کند و تجربه ی بهتری را برای شما رقم بزند.

سخن پایانی

اعتیاد به مواد غذایی مشکلی است که بندرت به خودی خود برطرف می شود. اگر تصمیم آگاهانه ای برای مقابله با آن اتخاذ نشود، می تواند با گذشت زمان بدتر شود. اولین گام ها برای غلبه بر این اعتیاد شامل لیست مزایا و معایب ترک غذاهای مضر، یافتن گزینه های غذایی سالم جایگزین و تعیین یک تاریخ مشخص برای دوری از این غذاها است. در پایان نیز کمک گرفتن از یک روانشناس یا روانپزشک بسیار می تواند در این راه به شما کمک کند.

هشدار جدی: مقالاتی که در آنچه منتشر می شوند صرفا جهت آگاهی شما و آموزش در مورد موضوع مربوطه می باشد و در صورت بروز مشکل نباید به عنوان مرجع تصمیم گیری شما در نظر گرفته شود و مراجعه به پزشک متخصص الزامی می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *