<

واکسن کرونا: آیا کشور های کم درآمد قافیه را به کشورهای ثروتمند می بازند؟

واکسن کرونا: آیا کشور های کم درآمد قافیه را به کشورهای ثروتمند می بازند؟

جمعی از دانشمندان ، فعالان و سازمان های بین المللی هشدار می دهند که سال آینده فقط 10 درصد از افراد در 67 کشور کم درآمد، علیه ویروس کرونا واکسینه می شوند و این افراد واکسن را در سال 2021 دریافت نخواهند کرد. آنها از همه تولیدکنندگان واکسن می خواهند که دارایی فکری و فناوری خود را به طور آشکار به اشتراک بگذارند و واکسن های COVID-19 را بر اساس نیاز توزیع کنند.با این آنچه، همراه من، امیرحسین سامان باشید.

دسترسی به واکسن

تولید واکسن های ایمن و موثر برای ویروس کرونا یک موفقیت بزرگ جهانی بوده است. در گذشته تولید واکسن 10-15 سال به طول می انجامید. با پاندمی و بحرانی شدن وضعیت ویروس کرونا، دانشمندان با تلاش های شبانه روزی موفق به تولید چندین واکسن کرونا در کمتر از 1 سال شده اند. مانند هر واکسن دیگری، تولید واکسن بی خطر و موثر تنها بخشی از داستان است. اگر شخصی قادر به واکسیناسیون نباشد، با وجود همه ی تلاش ها، زندگی افراد همچنان در معرض خطر است.

توزیع ناعادلانه

نگرانی که جوامع بسیاری را معطوف به خود کرده است،  دسترسی و توانایی کشورهای کم درآمد در خرید مقادیر قابل توجهی از واکسن است. به گفته آنا ماریوت ، مدیر سیاست بهداشت Oxfam:

“هیچ فردی به دلیل کشوری که در آن زندگی می کنند و یا وضعیت درآمد آن کشور، نباید از دریافت واکسن منع شود. اما تا زمانی که سیاست ها به طور چشمگیری تغییر نکند، میلیاردها نفر در سراسر جهان برای سالهای آینده واکسن ایمن و موثری برای ویروس کرونا دریافت نخواهند کرد. “

گروهی بنام اتحاد واکسن مردم،  تأکید می کند که 53 درصد از امیدوار کننده ترین واکسن ها توسط کشورهای ثروتمند خریداری شده است که تنها 14 درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهند. در حال حاضر ، 96٪ واکسن Pfizer-BioNTech که 95٪ کارایی دارد، توسط کشورهای ثروتمند خریداری شده است. Oxford-AstraZeneca متعهد شده است که 64٪ از دوزهای واکسن خود را به کشورهای در حال توسعه ارائه دهد. با این حال، این گروه بیان می کند که Oxford-AstraZeneca سال آینده فقط می تواند 18 درصد از نیاز جمعیت جهانی را تأمین کند. بعلاوه ، بیشتر معاملات Oxford-AstraZeneca با کشورهای بزرگتر در حال توسعه مانند هند و چین انجام می شود. کشورهای در حال توسعه کوچکتر به برنامه COVAX سازمان بهداشت جهانی (WHO) وابسته هستند  و 700 میلیون دوزی که تأمین شده است فقط برای واکسیناسیون 10٪ از افراد در 67 کشور فقیرتر که توسط اتحاد واکسن مردم شناسایی شده اند، کافی است.

یک کالای عمومی

اتحاد واکسن مردم این استدلال را مطرح می کند که فناوری و دارایی معنوی زیربنای ساخت واکسن ها باید در دسترس عموم قرار گیرد، زیرا هیچ شرکتی نمی تواند کل دنیا را تأمین کند. به گفته آنها واکسن های COVID-19 باید به عنوان یک کالای عمومی درمانی در دسترس قرار بگیرند. اتحاد واکسن مردم اشاره می کند که وضعیت حتی بیشتر ناعادلانه است زیرا AstraZeneca-Oxford ، Moderna و Pfizer-BioNTech بیش از 5 میلیارد دلار بودجه عمومی هنگام تولید واکسن های خود دریافت کرده اند. به گفته دکتر موهگا کمال یانی ، از اتحاد واکسن مردم ، کشورهای ثروتمند دوز کافی برای سه بار واکسینه کردن هر نفر را دارند، در حالی که کشورهای در حال توسعه حتی دوز کافی برای  کارمندان بهداشت  و سلامت خود ندارند.” دکتر یانی ادامه می دهد:

“سیستم فعلی، که شرکت های دارویی از بودجه دولت برای تحقیق استفاده می کنند، حقوق انحصاری را حفظ می کنند و فناوری خود را برای افزایش سود مخفی نگه می دارند، می تواند هزینه های زیادی را به بار آورد.”

هشدار جدی: مقالاتی که در آنچه منتشر می شوند صرفا جهت آگاهی شما و آموزش در مورد موضوع مربوطه می باشد و در صورت بروز مشکل نباید به عنوان مرجع تصمیم گیری شما در نظر گرفته شود و مراجعه به پزشک متخصص الزامی می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *