هر آنچه که باید از ویروس های کرونا بدانید

هر آنچه که باید از ویروس های کرونا بدانید

ویروس های کرونا یک خانواده از ویروس ها هستند که به دلیل داشتن سویه های خطرناک به عنوان عامل احتمالی بیماری های کشنده در پستانداران و پرندگان شناخته می شوند. این ویروس ها در انسان به طور معمول از طریق قطرات مایع که توسط شخص بیمار در هوا پخش می شود ایجاد بیماری می کنند. سویه های نادری مانند کرونا ویروس ووهان(2019-nCoV) ، سندروم تنفسی حاد(SARS) و سندروم تنفسی خاورمیانه(MERS) می توانند در انسان باعث مرگ شوند.

دسته بندی کرونا ویروس ها

در اوسط دهه ی 1960 اولین کرونا ویروس انسانی شناخته شد و این نام در پروژه ی ذرات احاطه شده با پوشش به دلیل  وجود میله های تاج شکل مشخص بر روی سطح ویروس  به این ویروس اطلاق شد.با  توالی یابی ژنوم  این ویروس،  طولانی ترین ژنوم را در بین ویروس های مبتی بر RNA را به خود اختصاص داد که دارای اسید نوکلئیک تک رشته ای به طول 26000 تا 32000 هزار باز بود. چهار جنس شناخته شده در این خانواده وجود دارد که  به آنها آلفا ،بتا، گاما و دلتا گفته می شود.

 • آلفا کرونا ویروس(Alphacoronavirus)
 • بتا کرونا ویروس(Betacoronavirus)
 • گاما کرونا ویروس(Gammacoronavirus)
 • دلتا کرونا ویروس(Deltacoronavirus)

آلفا و بتا کرونا ویروس ها فقط در پستاندارانی مثل خفاش ها، خوک ها، گربه ها و انسان ها ایجاد بیماری می کند.  گاما کرونا ویروس ها اغلب پرندگانی مانند ماکیان(مرغ و خروس و غیرو..) را آلوده می کند. دلتا کرونا ویروس ها هر دو مورد پستانداران و پرندگان را آلوده می کند

کرونا ویروس های رایج در انسان ها

هفت نوع کرونا ویروس وجود دارد که می تواند انسان را آلوده کند.

 1. 229E (alpha coronavirus)
 2. NL63 (alpha coronavirus)
 3. OC43 (beta coronavirus)
 4. HKU1 (beta coronavirus)

عموما نمونه های 229E، NL63، OC43 و  HKU1  در سرتاسر دنیا  سبب آلوده شدن انسان ها می شوند ولی در مواردی مانند 2019nCoV- ، SARS-CoV و MERS-CoV  که عوامل بیماری زای حیوانی می باشند باعث ایجاد آلودگی در انسان ها نیز شده است.

 1. MERS-CoV ( کرونا ویروس نوع بتا که سبب سندروم تنفسی خاورمیانه می شود)
 2. SARS-CoV (کرونا ویروس نوع بتا که سبب سندروم تنفسی حاد می شود)
 3. SARS-CoV-2 (کرونا ویروس جدید که سبب بیماری کرونا ویروس 2019 یا کوید19 شد )

علایم ویروس کرونا چیست؟

کرونا ویروس ها می توانند علایم مختلفی را در حیوانات متفاوت ایجاد نمایند. برخی از سویه ها باعث ایجاد اسهال در خوک ها و بوقلمون ها می شوند. بیشتر اوقات عفونت های حاصل از ویروس کرونا را می توان با یک سرماخوردگی بد مقایسه کرد که سبب مشکلات خفیف تا متوسط  در قسمت های فوقانی تنفسی مثل آبریزش بینی و گلو درد می شود.در این میان ، موارد انگشت شمار مهلکی وجود داشته که باعث ایجاد موارد ویران کننده ای در دام و انسان در سرتاسر دنیا شده است.

سندرم تنفسی حاد کرونا ویروس 2(کووید -19 (2019-CoV))

هر آنچه که باید از ویروس های کرونا بدانید
تصویر میکروسکوپ الکترونی از ویروس SARS-CoV-2

کرونا ویروس ووهان برای اولین بار در سال 2019 در شهر ووهان چین شناخته شد. این ویروس در زمان نوشتن این مقاله به  SARS-CoV-2 یا سندروم حاد تنفسی کرونا ویروس دو تغییر نام داده شد. این ویروس در انسان مسری می باشد و سبب بیماری (کووید -19 (2019-CoV) در انسان می شود. SARS-CoV-2 شباهت ژنتیکی بسیا زیادی با کرونا ویروس خفاش دارد که احتمالا از آن منشا گرفته است. گرچه تصور می شود که یک مخزن میانی مانند مورچه خوار در آن نقش داشته باشد. از دیدگاه طبقه بندی SARS-COV-2 به عنوان یک گونه از گونه های سندرم حاد تنفسی  ویروس کرونا دسته بندی شده است.در زمان نوشتن این مقاله، تعداد مبتلایان هنوز در حال افزایش است و نرخ مرگ و میر  حدود یک درصد می باشد. در ابتدا مارها به عنوان عامل بالقوه شیوع این بیماری مورد بحث قرار گرفت. متخصصان دیگر خفاش ها را نیز عامل دیگری معرفی می کنند که ممکن سبب گسترش این بیماری شده است.

هر آنچه که باید از ویروس های کرونا بدانید
پنگولین یا مورچه خوار

انتقال ویروس SARS-CoV-2

انتقال کروناویروس از انسان به انسان تایید شده است و  از طریق قطرات تنفسی ناشی از عطسه و سرفه با فاصله حدود 1.8 متر سبب بیماری زایی می شود. RNA ویروس همچنین در نمونه های مدفوع بیماران آلوده نیز یافت شده است.

ساختار زیستی ویروس کرونا SARS-CoV-2

هر آنچه که باید از ویروس های کرونا بدانید
مدل سه بعدی ویروس کرونا

بررسی های مدل سازی پروتئین بر روی پروتئین میله ای شکل(Spike) ویروس  اشاره بر این دارند که، ویروس وابستگی کافی با گیرنده های ACE2 سلول های انسانی، برای استفاده از آنها بعنوان مکانیسم ورود به سلول را دارند. در 22 ژانویه 2020 گروهی در چین با استفاده از ژنوم کامل ویروس کرونا و گروهی در آمریکا با استفاده از  روش ژنتیک معکوس به صورت مستقل مطالعاتی بر روی این ویروس صورت گرفت و نتایج نشان داد که ACE2 می تواند به عنوان گیرنده برای ویروس SARS-CoV-2 عمل کند. مطالعات همچنین نشان داد که SARS-CoV-2 دارای پیوستگی بیشتری به ACE2 انسان در مقایسه با سویه اصلی ویروس SARS دارد.

سندرم حاد تنفسی حاد (SARS-CoV)

هر آنچه که باید از ویروس های کرونا بدانید
تصویر میکروسکوپ الکترونی از ویروس SARS

سندرم حاد تنفسی حاد (SARS) یک بیماری تنفسی ویروسی با منشاء زونوتیک(بیماری های عفونی که توسط باکتری ها، ویروس یا انگل ها ایجاد و توسط موجودات مهره دار  غیر انسان در بین انسان ها گسترش پیدا می کند) است که توسط کروناویروس SARS (SARS-CoV) ایجاد می شود. SARS برای اولین بار در سال 2003 به عنوان یک سویه  جداگانه از coronavirus شناخته شد. منبع ویروس هرگز مشخص نبوده است  ولی اولین عفونت های انسانی در سال 2002 به استان گوانگدونگ  چین  برمی گردد.  این ویروس  شبیه به بیماری آنفولانزا  در 17 کشور به یک  ویروس همه گیر تبدیل شد  و باعث آلوده شدن بیش از 8.098نفر به این بیماری شد و حدود 774 نفر جان باختند. از سال 2004 تا کنون هیچ موردی از بیماری SARS در سراسر  جهان گزارش نشده است. در سال 2017 دانشمندان چینی  رد ویروس را از طریق گربه زباد، در  خفاش نعل‌بینی در استان یون‌نان پیدا کردند.

هر آنچه که باید از ویروس های کرونا بدانید
خفاش نعل بینی

سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS-CoV)

هر آنچه که باید از ویروس های کرونا بدانید
تصویر میکروسکوپ الکترونی از ویروس MERS

سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) ، که به آنفولانزای شتر نیز معروف است ، یک عفونت تنفسی ویروسی است که توسط MERS-coronavirus (MERS-CoV)  ایجاد می شود. MERS برای اولین بار در سال 2012 در عربستان سعودی در افرادی که علائم تب ، سرفه ، تنگی نفس و گاهی اوقات مشکلات گوارشی مانند اسهال وجود داشت، یافت شد. برای این ویروس یک منبع حیوانی هرگز به طور رسمی تأیید نشده است ، گرچه شواهد نشان می دهد که شترهای به عنوان منبع بالقوه عفونت بودند. این ویروس در 26 کشور گسترش یافت که از جمله ی این کشورها می توان به عربستان سعودی،کره جنوبی، امارت متحده عربی، اردن، قطر،عمان،ایران،انگلیس،آلمان،کویت و غیرو.. اشاره کرد. سازمان بهداشت جهانی در خصوص این بیماری اعلام می کند که افرادی که با شتر در ارتباط هستند حتما دست های خود را به طور مرتب بشویند. در این بیماری، مرگ و میر تقربیا یک سوم گزارش شده است.

هشدار جدی: مقالاتی که در آنچه منتشر می شوند صرفا جهت آگاهی شما و آموزش در مورد موضوع مربوطه می باشد و در صورت بروز مشکل نباید به عنوان مرجع تصمیم گیری شما در نظر گرفته شود و مراجعه به پزشک متخصص الزامی می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *