هر آنچه که باید از لوله های فالوپ مسدود شده بدانید

هر آنچه که باید از لوله های فالوپ مسدود شده بدانید

لوله های فالوپ اندام های تولید مثلی زن ها هستند که تخمدان ها و رحم را به هم وصل می کنند. هر ماه در طی تخمک گذاری، که تقریباً در وسط چرخه قاعدگی رخ می دهد، لوله های فالوپ، تخمک را از تخمدان به رحم منتقل می کنند. حاملگی نیز در لوله های فالوپ اتفاق می افتد. اگر تخمک توسط اسپرم بارور شود، برای لانه گزینی از طریق لوله ها به رحم منتقل می شود. اگر یک لوله فالوپ مسدود شود، راه عبور اسپرم برای رسیدن به تخمک، همچنین راه برگشت تخمک بارور شده به رحم مسدود می شود. در این مقاله مواردی که باید در مورد لوله های فالوپ مسدود شده بدانید را بررسی خواهیم کرد.

نشانه های  لوله های فالوپ مسدود شده

لوله های فالوپ مسدود شده معمولا علائمی ایجاد نمی کنند. بسیاری از زنان ممکن است از وجود این مشکل باخبر نباشند تا زمانی که سعی می کنند باردار شوند. در بعضی از موارد، لوله های فالوپ مسدود شده می توانند منجر به بروز یک درد خفیف و منظم در یک طرف شکم شوند. این مورد معمولا توسط یک نوع مسدود کننده بنام هیدروسپلینکس اتفاق می افتد. در این شرایط، لوله ی فالوپ مسدود شده توسط مایعات پر شده و بزرگ می شوند. از بیماری هایی که می تواند منجر به مسدود کردن لوله های فالوپ شود می توان به آندومتریوز اشاره کرد. آندومتریوز اغلب باعث پریودهای بسیار دردناک و سنگین و درد لگن می شود.

تأثیر آن بر روی باروری

لوله فالوپ مسدود شده معمولا یک علت شایع ناباروری است. اسپرم و تخمک برای لقاح در لوله های فالوپ قرار می گیرند که با مسدود شدن این لوله ها، از باروری تخمک جلوگیری می شود. اگر هر دو لوله بسته شده باشند، بارداری بدون کمک های پزشکی غیر ممکن خواهد بود. اگر لوله های فالوپ تا حدی مسدود شده باشند، می توانید به طور بالقوه باردار شوید. با این حال خطر حاملگی خارج رحمی افزایش می یابد. این امر به این دلیل است که برای یک تخمک بارور شده سخت می باشد که از یک مسیر مسدود شده خود را به رحم برساند. در این موارد، در صورتی که امکان درمان وجود داشته باشد، پزشک ممکن است IVF را توصیه کند. اگر فقط یک لوله ی فالوپ شما مسدود شده باشد. احتمالا روی باروری شما تاثیر نمی گذارد. زیرا تخمک بارور شده می تواند از طریق لوله ی فالوپ آزاد عبور کند. داروهای باروری می تواند به افزایش احتمال تخمک گذاری در لوله ی آزاد کمک کند.

عواملی که منجر به مسدود کردن لوله های فالوپ می شوند

لوله های فالوپ معمولا توسط زخم ایجاد شده یا چسبندگی لگن مسدود می شوند. برخی از عوامل که می توانند منجر به مسدود کردن لوله فالوپ شوند را در زیر مشاهده می کنید.

  • بیماری التهابی لگن: این بیماری می تواند باعث ایجاد زخم یا هیدروسالپینکس شود.
  • آندومتریوز: بافت آندومتر می تواند در لوله های فالوپ ایجاد شود و انسداد ایجاد کند. بافت آندومتر در خارج از اندام های دیگر نیز می تواند باعث چسبندگی شود که لوله‌های فالوپ را مسدود می کند.
  • برخی عفونتهای مقاربتی (STI): کلامیدیا و سوزاک می توانند باعث ایجاد زخم شده و منجر به بیماری التهابی لگن شوند.
  • سابقه حاملگی خارج رحمی:  این مورد می تواند منجر به آسیب به لوله های فالوپ شود.
  • فیبروم ها: فیبروم ها با رشد خود می توانند لوله فالوپ را مسدود کنند، بخصوص زمانی که به لوله ی رحم وصل می شوند.
  • سابقه جراحی شکم: سابقه جراحی به ویژه در مورد لوله های فالوپ، می تواند منجر به چسبندگی لگن شود که لوله ها را مسدود می کند.

شما نمی توانید از بسیاری از علل انسداد لوله های فالوپ جلوگیری کنید ولی می توانید با استفاده از کاندوم در هنگام رابطه جنسی از ابتلا به بیماری های مقاربتی جلوگیری کنید.

تشخیص مسدود بودن لوله های فالوپ مسدود شده

هیستروسالپنگوگرافی (HSG) نوعی اشعه ایکس است که برای کمک به تشخیص انسداد لوله های فالوپ استفاده می شود. در حین HSG پزشک رنگی را در رحم و لوله های فالوپ شما وارد می کند. این رنگ به پزشک کمک می کند تا قسمت بیشتری از لوله های فالوپ را در اشعه ی ایکس ببیند. هیستروسالپنگوگرافی باید در نیمه ی اول چرخه ی قاعدگی انجام شود. عوارض جانبی آن نادر است اما ممکن است نتایج مثبت کاذب دیده شود. اگر HSG به پزشک کمک نکند تا تشخیص قطعی دهد، می تواند از لاپاروسکوپی برای ارزیابی بیشتر استفاده شود. اگر پزشک در طول ارزیابی انسدادی پیدا کند، در صورت امکان می تواند آن را از ترمیم کند.

درمان لوله های فالوپ مسدود شده

اگر لوله های فالوپ شما به واسطه مقادیر کمی بافت زخم یا چسبندگی مسدود شده باشد، پزشک می تواند با استفاده از عمل جراحی لاپاروسکوپس اقدام به رفع انسداد و ترمیم لوله ها کند. اگر لوله های فالوپ به واسطه ی مقادیر زیادی از بافت های زخم و چسبنده مسدود شده باشد ممکن است درمان برای رفع انسداد کامل امکان پذیر نباشد. در برخی موارد ممکن است جراح پس از خارج کردن بافت ها و جدا کردن بافت آسیب دیده، دو قسمت سالم لوله ها را به هم متصل کند.

احتمال بارداری با وجود مسدود بودن لوله های فالوپ

ممکن است بعد از درمان لوله های فالوپ مسدود شده، باردار شوید. شانس بارداری به روش درمانی و شدت آسیب بستگی دارد. در صورت نزدیکی انسداد به رحم، احتمال حاملگی موفق افزایش می یابد. اگر انسداد در انتهای لوله ی فالوپ و در نزدیکی تخمدان باشد، میزان موفقیت بارداری کمتر می شود. احتمال بارداری بعد از عمل جراحی لوله های آسیب دیده ناشی از عفونت یا حاملگی اکتوپیک، بسیار کم است و بستگی به این دارد که چه مقدار لوله باید جدا شود و کدام بخش باید خارج شود.

عوارض لوله های فالوپ مسدود شده

شایع ترین عارضه لوله ی فالوپ مسدود شده، بروز حاملگی خارج رحمی است. اگر یک لوله مسدود شود، ممکن است یک تخمک بارور شود اما در لوله ها گیر کند که منجر به حاملگی اکتوپیک می شود. در جراحی بخشی از لوله ها برداشته می شوند. پزشکان اغلب IVF را به جای عمل جراحی به خانم هایی که لوله فالوپ مسدود شده دارند توصیه می کنند

هشدار جدی: مقالاتی که در آنچه منتشر می شوند صرفا جهت آگاهی شما و آموزش در مورد موضوع مربوطه می باشد و در صورت بروز مشکل نباید به عنوان مرجع تصمیم گیری شما در نظر گرفته شود و مراجعه به پزشک متخصص الزامی می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *