<
نتایج در این بخش نمایش داده می شود

هر آنچه که باید از فشار خون بالا بدانید

هر آنچه که باید از فشار خون بالا بدانید

فشار خون بالا (hypertension) وقتی اتفاق می افتد که فشار خون شما به سطح ناسالم افزایش یابد. برای اندازه گیری فشار خون،  مقدار خونی که از رگ ها عبور می کند و میزان مقاومت خون در هنگام پمپاژ قلب اندازه گیری می شوند. شریان های باریک، مقاومت را افزایش می دهند. هرچه شریان های شما باریک تر باشد، فشار خون شما نیز بیشتر می شود. در طولانی مدت، افزایش فشار می تواند سبب بروز مشکلات سلامتی از جمله بیماری های قلبی شود. فشار خون بالا به طور معمول در طی چند سال ایجاد می شود و معمولاً هیچ علامتی را بروز نمی دهد. در زمانی که فشار خون بالا دارای  علائمی نیست،  می تواند باعث آسیب به رگ های خونی و اندام ها، به خصوص مغز، قلب، چشم و کلیه ها شود. تشخیص زودهنگام بسیار مهم است.  آزمایش  منظم فشار خون می تواند به شما و پزشکتان کمک کند که تغییرات صورت گرفته را پایش کنید. اگر فشار خون شما زیاد شده باشد، ممکن است پزشک فشار خون شما را در طی چند هفته بررسی کند تا ببیند که این میزان همچنان بالا می رود یا به سطح طبیعی باز می گردد. درمان فشار خون بالا، شامل دارو درمانی و تغییر در سبک زندگی ناسالم می باشد. اگر این بیماری کنترل یا درمان نشود، می تواند منجر به بروز مشکلات حاد حمله قلبی و سکته مغزی شود.

علائم فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا به طور کلی یک بیماری خاموش است. بسیاری از افراد هیچ علائمی را تجربه نمی کنند. ممکن است این بیماری سالها یا حتی دهه ها طول بکشد تا علائم آن آشکار شود. علائم فشار خون بالا می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد
 • تنگی نفس
 • خون دماغ
 • گرگرفتگی
 • سرگیجه
 • درد در قفسه سینه
 • تاری دید
 • خون در ادرار

بروز این علائم نیاز به  مراقبت فوری پزشکی دارد. همه ی این علائم در فشار خون بالا با هم اتفاق نمی افتند و انتظار برای بروز سایر موارد می تواند کشنده باشد. بهترین راه برای اطلاع از فشار خون بالا، پایش منظم آن است. اگر سابقه خانوادگی در مورد بیماری های قلبی دارید، پزشک ممکن است توصیه کند که فشار خون شما در سال دو بار بررسی شود. این بررسی  به شما و پزشکتان کمک می کند که از بروز موارد خطرناک جلوگیری کند.

چه عواملی منجر به فشار خون بالا می شود؟

دو نوع فشار خون بالا وجود دارد که هر کدام دارای علل متفاوتی هستند.

فشار خون بالای اولیه

به فشارخون اولیه، فشار خون اساسی نیز گفته می شود. این نوع فشار خون بالا با گذشت زمان و بدون دلیل مشخص  بروز پیدا می کند. بیشتر افراد، دارای نوع فشار خون بالا هستند. 90 تا 95 درصد، فشار خون بالا را شامل می شود. محققان هنوز  به طور مشخص نمی دانند که چه مکانیسم هایی باعث می شود که فشار خون به آرامی افزایش یابد. ترکیبی از عوامل ممکن است در افزایش فشار خون بالای اولیه نقش داشته باشد. این عوامل عبارتند از:

ژن ها: بعضی از افراد از نظر ژنتیکی مستعد  ابتلا به فشار خون هستند. که ممکن است ناشی از جهش های ژنی یا ناهنجاری های ژنتیکی باشد که از والدین به ارث رسیده است.

تغییرات جسمی:  با افزایش سن، در بدن تغییراتی صورت می گیرد و بدن به این تغییرات واکنش نشان می دهد. فشار خون بالا ممکن است یکی از این موارد باشد. به عنوان مثال، تصور می شود که تغییر در عملکرد کلیه به دلیل پیری ممکن است تعادل طبیعی نمک و مایعات بدن را برهم بزند. این تغییر ممکن است باعث افزایش فشار خون در بدن شود.

شرایط زندگی: سبک زندگی اشتباه  مانند عدم فعالیت بدنی و رژیم غذایی ناسالم می تواند سبب بروز بیماری های جدید در بدن شما شود. مثلا اضافه وزن یا چاق بودن می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد.

فشار خون بالای ثانویه

فشار خون بالای ثانویه اغلب به سرعت رخ می دهد و می تواند شدیدتر از فشار خون بالای اولیه باشد. شرایط متعددی که ممکن است باعث فشار خون ثانویه شود عبارتند از:

 • بیماری کلیوی
 • آپنه انسدادی خواب
 • نقایص مادرزادی قلب
 • مشکلات تیروئید
 • عوارض جانبی داروها
 • استفاده از مواد مخدر
 • مصرف الکل
 • بیماری های غدد فوق کلیه یا آدرنال
 • برخی از تومورهای غدد درون ریز

تشخیص فشار خون بالا

اگر مشکوک به فشار خون بالا باشید، ممکن است به مدت چند روز یا چند هفته تحت آزمایش های مختلف قرار بگیرید.تشخیص فشار خون بالا به ندرت پس از یک بار آزمایش، انجام می شود. برای تایید فشار خون بالا، پزشک باید شواهدی از یک مشکل پایدار مشاهده کند. اگر فشار خون شما بالا باشد، پزشک احتمالاً آزمایشات بیشتری انجام خواهد داد که این آزمایشات می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • آزمایش ادرار
 • غربالگری کلسترول و سایر آزمایش های خون
 • فعالیت الکتریکی قلب خود که با یک الکتروکاردیوگرام انجام می گیرد.
 • سونوگرافی قلب یا کلیه ها

این آزمایشات می تواند به پزشک شما کمک کند تا مشکلات ثانویه ای که باعث افزایش فشار خون می شود را تشخیص دهد. همچنین می تواند اثرات فشار خون بالا بر روی اندام های شما را بررسی کند. در این مدت ممکن است پزشک معالجه فشار خون شما را شروع کند. درمان در مراحل اولیه ممکن است خطر آسیب دیدگی را کاهش دهد.

اندازه گیری فشار خون

فشار خون به دو نوع فشارخون سیستولی و دیاستولی تقسیم بندی می شود.

فشار سیستولیک: این اولین یا بالاترین عدد است و نشان دهنده فشار در شریانهای شما هنگام ضربان قلب و پمپاژ خون به بیرون است.

فشار دیاستولیک: این شماره دومین و پایین ترین عدد است و میزان  فشار شما در شریان در بین دو ضربان قلب است.

میزان فشار خون در بزرگسالان در پنج دسته تعریف می شود:

 • سالم: میزان فشار خون کمتر از 120/80میلی متر جیوه  است.
 • بالا: میزان فشار سیستولیک بین 120 تا 129 میلی متر جیوه است و میزان فشار دیاستولیک کمتر از 80 میلی متر جیوه است. پزشکان معمولاً برای فشار خون بالا دارو تجویز نمی کنند. در عوض، پزشک ممکن است تغییرات سبک زندگی را برای کمک به کاهش فشار خون به شما پیشنهاد دهد.
 • فشارخون بالا در مرحله اول: میزان فشار سیستولیک بین 130 تا 139 میلی متر جیوه یا میزان فشار دیاستولیک بین 80 تا 89 میلی متر جیوه است.
 • فشار خون بالا در مرحله دوم: میزان فشار سیستولیک 140 میلی متر جیوه یا بالاتر است،  یا میزان فشار دیاستولیک 90 میلی متر جیوه یا بالاتر است.
 • فشارخون بحرانی: میزان فشار سیستولیک بیش از 180 میلی متر جیوه ، یا میزان فشار دیاستولیک بیش از 120 میلی متر جیوه است. فشار خون در این محدوده نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. اگر علائمی مانند درد قفسه سینه، سردرد، تنگی نفس یا تاری دید در هنگام فشار خون زیاد باشد، مراقبت های پزشکی در اورژانس مورد نیاز است.

گزینه های درمانی فشار خون بالا

 عوامل مختلفی مانند نوع فشار و عوامل ایجاد کننده ی آن به پزشک کمک می کنند تا بهترین گزینه درمانی تعیین کند.

گزینه های درمانی فشار خون بالای اولیه

اگر پزشک فشار خون بالا را تشخیص دهد، تغییر در شیوه زندگی ممکن است به کاهش فشار خون بالا کمک کند. اگر تغییر در شیوه زندگی به تنهایی کافی نباشد، پزشک ممکن است دارو نیز تجویز کند.

گزینه های درمانی فشار خون بالای ثانویه

اگر پزشک عاملی  که سبب ایجاد فشار خون می شود را  تشخیص دهد، درمان آن آغاز می شود. به عنوان مثال، اگر دارویی که شروع به مصرف آن کرده اید باعث افزایش فشار خون می شود، پزشک شما داروهای دیگری که دارای عارضه نیستند را امتحان می کند. گاهی اوقات، فشار خون بالا علی رغم درمان علت اصلی، پایدار می ماند. در این حالت، پزشک ممکن است آزمایشات دیگری برای شما در نظر بگیرد.

دارو درمانی  برای فشار خون بالا

بسیاری از افراد با داروهای فشار خون، مرحله آزمایش و خطا را طی می کنند. ممکن است لازم باشد داروهای مختلفی را امتحان کنید تا اینکه دارویی را پیدا کنید که برای شما مفید باشد. برخی از داروهای مورد استفاده در درمان فشار خون بالا شامل موارد زیر هستند.

 • آگونیست های گیرنده آلفا-2: این دارو باعث تغییر تکانه های عصبی می شود که سبب تنگ تر شدن رگ های خونی می شوند. این دارو باعث برگشت های رگهای خونی  به حالت اولیه می شوند که فشار خون را کاهش می دهد.مسدود کننده های بتا(Beta-blockers): مسدود کننده های بتا باعث می شوند ضربان قلب شما کندتر و با نیروی کمتری انجام گیرد. کاهش مقدار خونی که در هر ضربان از شریان هان عبور می کرد سبب کاهش فشار خون می شود. همچنین باعث انسداد برخی هورمون های خاص در بدن می شود که می توانند سبب افزایش فشار خون شوند.
 • دیورتیک ها یا ادرار آورها(Diuretics): میزان بالای سدیم و مایعات اضافی در بدن می تواند فشار خون را افزایش دهد. دیورتیک ها، که به آن قرص های آب نیز گفته می شود، به کلیه های شما کمک می کنند که سدیم اضافی را از بدن خارج کنند. با خروج  سدیم، مایع اضافی موجود در جریان خون، به ادرار شما منتقل می شود و به پایین آمدن فشار خون کمک می کند.
 • مهار کننده های ACE: آنژیوتانسین یک هورمون پپتیدی است که باعث تنگ و باریک شدن رگ های خونی و دیواره های شریان ها می شود. مهارکننده های ACE (آنزیم مبدل آنژیوتانسین) از تولید این پروتئین جلوگیری می کنند و کمک می کند رگ های خونی آزاد شده و فشار خون کاهش یابد.
 • مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین  II (ARBs): مهار کننده های ACE از تولید آنژیوتانسین جلوگیری می کنند، اما ARB ها اتصال آنژیوتانسین  به گیرنده ها را مسدود می کنند که به کاهش فشار خون کمک می کند.
 • مسدود کننده های کانال کلسیم: این داروها از ورود مقداری کلسیم  به درون عضلات قلبی قلب جلوگیری می کنند. این عمل منجر به کاهش ضربان قلب و کاهش فشار خون می شود. این داروها همچنین در رگهای خونی کار می کنند و باعث کاهش فشار خون می شوند.
 • آگونیست های گیرنده آلفا-2: این دارو باعث تغییر تکانه های عصبی می شود که سبب تنگ تر شدن رگ های خونی می شوند. این دارو باعث برگشت های رگهای خونی  به حالت اولیه می شوند که فشار خون را کاهش می دهد.

درمان های خانگی برای فشار خون بالا

تغییرات در سبک زندگی می تواند در کنترل عوامل ایجاد فشار خون بالا به شما کمک کند. در اینجا برخی از رایج ترین راه حل های خانگی ذکر شده است.

رژیم غذایی سالم

رژیم غذایی مناسب برای داشتن قلبی سالم برای کمک به کاهش فشار خون بسیار مهم است. همچنین برای کنترل فشار خون بالا که تحت کنترل باشد و خطر عوارض را کاهش دهد نیز مهم است. این عوارض شامل بیماری های قلبی، سکته مغزی و حمله قلبی است. رژیم غذایی سالم  شامل موارد زیر است:

 • میوه ها
 • سبزیجات
 • غلات کامل
 • منابع پروتئینی بدون چربی مانند ماهی

افزایش فعالیت بدنی

برای رسیدن به وزن ایده آل باید فعالیت بدنی بیشتری داشته باشد. علاوه بر کمک به کاهش وزن، ورزش می تواند به کاهش استرس، کاهش فشار خون به طور طبیعی و تقویت سیستم قلبی عروقی کمک کند. اگر دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، کاهش وزن از طریق رژیم غذایی سالم و افزایش فعالیت بدنی، می تواند به کاهش فشار خون شما کمک کند.

مدیریت استرس

ورزش راهی عالی برای مدیریت استرس است. فعالیت های دیگر که می تواند به شما کمک کنند شامل موارد زیر هستند.

 • مدیتیشن
 • تنفس عمیق
 • ماساژ
 • یوگا یا تای چی

این موارد روشهای کاهش استرس هستند. همچنین خواب کافی می تواند به کاهش سطح استرس کمک کند.اگر سیگاری هستید، سعی کنید میزان مصرف سیگار را کاهش داده و ترک کنید. مواد شیمیایی موجود در دود تنباکو  به بافتهای بدن آسیب می رسانند و دیواره رگهای خونی را تنگ تر می کنند.

توصیه های رژیم غذایی برای افراد مبتلا به فشار خون بالا

یکی از ساده ترین راه های درمان فشار خون بالا و جلوگیری از عوارض احتمالی آن، رژیم غذایی است. آنچه می خورید می تواند در جهت کنترل یا از بین بردن فشار خون بالا به شما کمک کند. در اینجا برخی از رایج ترین توصیه های صورت گرفته در مورد رژیم غذایی برای افراد مبتلا به فشار خون بالا ذکر شده است.

گوشت کمتری مصرف کنید بجای آن از میوه و سبزیجات بیشتری استفاده نمایید

رژیم غذایی مبتنی بر گیاه خواری راهی آسان برای افزایش فیبر و کاهش مقدار سدیم و چربی غیر اشباع و ترانس است. میوه ها، سبزیجات، سبزیجات برگ دار و سبوس غلات را به وعده های غذایی خود بیافزاید. به جای گوشت قرمز، پروتئین های بدون چربی سالم مانند ماهی یا  مرغ را انتخاب کنید.

میزان سدیم مصرفی را کاهش دهید

افراد مبتلا به فشار خون بالا و افرادی که خطر ابتلا به بیماری های قلبی در آنها زیاد می باشد، ممکن است نیاز داشته باشند که روزانه میزان 1.500 تا 2300 میلی گرم  سدیم مصرف کنند. بهترین راه برای کاهش سدیم، طبخ غذاهای تازه است. از خوردن غذای رستوران یا غذاهای بسته بندی نشده که اغلب از نظر میزان سدیم بسیار بالا هستند، خودداری کنید.

از خوردن شیرینی بپرهیزید

غذاها و نوشیدنی های قندی حاوی کالری خالی بوده و فاقد ارزش غذایی هستند. اگر می خواهید چیزی شیرین میل کنید، سعی کنید از میوه های تازه یا مقادیر کمی شکلات تیره که دارای قند زیاد نیستند، استفاده کنید. مطالعات نشان می دهد که به طور منظم، خوردن شکلات تیره باعث کاهش فشار خون می شود.

فشار خون بالا در دوران بارداری

زنان مبتلا به فشار خون بالا علی رغم داشتن فشار خون، می توانند نوزادان سالم به دنیا آورند. اما در صورت عدم نظارت و کنترل در دوران بارداری، هم برای مادر و هم برای کودک می تواند خطرناک باشد. زنان با فشار خون بالا در دوران بارداری ممکن است به این موارد برخورد کنند. به عنوان مثال، در زنان باردار مبتلا به فشار خون بالا ممکن است عملکرد کلیه کاهش یابد، نوزادان متولد شده  ممکن است دارای وزن کم یا زودرس متولد شوند. بعضی از خانمها ممکن است در دوران بارداری دچار فشار خون بالا شوند.ایجاد فشار خون بالا در دوران بارداری ممکن است خطر ابتلا به فشار خون بالا در زندگی را افزایش دهد.

پره‌اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی(Preeclampsia)

در بعضی موارد، زنان باردار مبتلا به فشار خون بالا ممکن است در دوران بارداری دچار پره اکلامپسی شوند. در این وضعیت، افزایش فشار خون می تواند سبب بروز مشکلاتی مانند پروتئین زیاد در ادرار، مشکل در عملکرد کبد، مایعات در ریه ها یا مشکلات بینایی شود. با بدتر شدن این وضعیت، خطرات جدی برای مادر و نوزاد ممکن است رخ دهد. پره اکلامپسی می تواند منجر به اکلامپسی شود، که باعث تشنج می شود. مشکلات فشار خون بالا در دوران بارداری عامل مهمی در مرگ مادران است. هیچ روش شناخته شده ای برای جلوگیری از پره اکلامپسی وجود ندارد و تنها راه درمان بیماری، زایمان است.

اثر فشار خون بالا بر بدن چیست؟

از آنجا که فشار خون بالا اغلب یک حالت خاموش است، می تواند سالها پیش از آنکه علائم آن آشکار شود، به بدن شما آسیب برساند. اگر فشار خون بالا درمان نشود، ممکن است با عوارض جدی، حتی کشنده روبرو شوید. عوارض فشار خون بالا موارد زیر را شامل می شود.

آسیب به شریان ها

شریان های سالم، انعطاف پذیر و قوی هستند و  خون به طور آزاد و بدون مشکل از طریق آنها  جریان می یابد. فشار خون بالا باعث می شود شریان های شما تنگ و باریک تر شوند و میزان انعطاف پذیری کاهش می باید. این آسیب باعث می شود چربی های حاصل از  غذاها  راحت تر جریان خون را مسدود  کنند. این آسیب می تواند منجر به افزایش فشار خون، انسداد رگها و در نهایت حمله قلبی و سکته مغزی شود.

آسیب به قلب

فشار خون بالا باعث می شود قلب شما بیش از حد کار کند. افزایش فشار در رگهای خونی باعث می شود عضلات قلب شما بیشتر از آنچه که یک قلب سالم نیاز به فعالیت دارد، نیرو مصرف کند. این عمل ممکن است باعث بزرگ تر  شدن قلب شود و  خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش می دهد:

 • نارسایی قلبی
 • آریتمی (اختلال ریتم قلبی)
 • مرگ ناگهانی قلب
 • حمله قلبی

آسیب به مغز

مغز شما برای داشتن عملکرد صحیح، به یک منبع خون غنی از اکسیژن متکی است. فشار خون بالا می تواند میزان خون را در مغز کاهش دهد:

 • انسداد موقت جریان خون به مغز، حمله ایسکمیک گذرا (TIA) نامیده می شود.
 • انسداد قابل توجه جریان خون باعث از بین رفتن سلولهای مغزی می شود که به عنوان سکته مغزی شناخته می شود.

فشار خون کنترل نشده همچنین ممکن است بر حافظه و توانایی یادگیری، یادآوری، صحبت و استدلال تأثیر بگذارد. درمان فشار خون بالا معمولاً راحت نیست. با این حال، این خطرات را  کاهش می دهد.

فشار خون بالا: نکاتی برای پیشگیری

اگر دارای فشار خون بالا یا مستعد به این بیماری هستید، می توانید هم اکنون قدم هایی برای جلوگیری یا  کاهش عوارض آن بردارید.

غذاهایی سالم به رژیم غذایی خود اضافه کنید

میوه و سبزیجات بیشتری در وعده های غذایی خود بگنجانید. سعی کنید روزانه هفت وعده میوه و سبزیجات مصرف کنید(غذاهایی که برای کاهش فشار خون بالا مناسب هستند).

میزان مصرف گوشت را کاهش دهید

به جای اینکه گوشت را به عنوان وعده اصلی استفاده کنید، سعی کنید در بشقاب شما گوشت به عنوان یک چاشنی استفاده شود.

مقدار مصرف شکر را به کمترین میزان کاهش دهید

سعی کنید غذاهای شیرین کمتری مصرف کنید و به جای آن از ماست های طعم دار، غلات استفاده کنید. غذاهای بسته بندی شده دارای قند فراوان هستند، بنابراین حتما برچسب مواد غذایی را مطالعه کنید.

در صورت داشتن اضافه وزن، وزن خود را کاهش دهید

برای شروع کاهش وزن اصولی، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید و خودسرانه به این امر مبادرت نکنید. میزان کاهش وزن توصیه شده برای یک هفته نیم کیلو تا یک کیلو می باشد و بیشتر از آن ممکن است به بدن آسیب بزند. میزان غذای مصرفی شما باید به مرور زمان کاهش یابد و به یکباره کاهش دادن وعده های غذایی برای سلامتی شخص مشکل ایجاد می کند. تمرینات ورزشی نیز باید با توجه به قدرت بدنی شما انتخاب شود و به صورت منظم و پایدار اجرا گردد.

فشار خون خود را به طور مرتب کنترل کنید

بهترین راه برای پیشگیری از عوارض و جلوگیری از بروز مشکلات ناشی از فشار خون بالا، چکاب منظم بدن می باشد. برای این امر می توانید بصورت دوره ای به پزشک  یا مراکز درمانی مراجعه کنید یا در منزل با دستگاه های فشار خون اقدام به اندازه گیری فشار خود کنید.

هشدار جدی: مقالاتی که در آنچه منتشر می شوند صرفا جهت آگاهی شما و آموزش در مورد موضوع مربوطه می باشد و در صورت بروز مشکل نباید به عنوان مرجع تصمیم گیری شما در نظر گرفته شود و مراجعه به پزشک متخصص الزامی می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *