حساسیت هاپزشکی و سلامت

هر آنچه که باید از آلرژی بدانید

آلرژی یا حساسیت، پاسخ سیستم ایمنی بدن به یک ماده خارجی است که به طور معمول برای بدن مضر نیست. به این مواد خارجی، آلرژن گفته می شود. آلژن ها می توانند شامل غذاها، گرده یا موی حیوانات خانگی باشند. وظیفه سیستم ایمنی بدن، حفظ سلامتی بدن و  مبارزه با عوامل بیماری زا است و این کار را با حمله به هر چیزی که فکر می کند می تواند بدن شما را در معرض خطر قرار دهد، انجام می دهد. بسته به نوع حساسیت، این پاسخ ممکن است باعث التهاب، عطسه یا علائم دیگری شود. سیستم ایمنی بدن به طور معمول با محیط زندگی شما تنظیم می شود. به عنوان مثال، هنگامی که بدن شما با چیزی مانند موی حیوان خانگی روبرو می شود، باید متوجه شود که بی ضرر است. در افراد مبتلا به حساسیت، سیستم ایمنی بدن، آن را به عنوان یک مهاجم بیرونی که بدن را تهدید می کند ، شناسانی کرده  و به آن حمله می کند. در این مقاله به ” هر آنچه که باید از آلرژی بدانید ” می پردازیم.

علائم آلرژی ها

علائمی که به دلیل آلرژی تجربه می کنید،  نتیجه چندین عامل مختلف است. که شامل نوع آلرژی شما و اینکه چقدر آلرژی شدید است، می باشد. اگر قبل از اینکه پاسخ ایمنی ناشی از آلژن رخ دهد دارو مصرف کنید، ممکن است برخی از علایم را هنوز به صورت خفیف تجربه کنید.

آلرژی غذایی

آلرژی به غذا می تواند باعث تورم، کهیر، حالت تهوع، خستگی و موارد دیگر شود. ممکن است مدت زمانی طول بکشد که یک شخص متوجه شود که آلرژی غذایی دارد. اگر بعد از صرف غذا، به دفعات علائمی در شما بروز کرد، سریعاً به یک پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند علت دقیق  را پیدا کند یا شما را به یک متخصص ارجاع دهد.

آلرژی فصلی

علائم تب یونجه می تواند مثل علائم سرماخوردگی باشد که شامل گرفتگی بینی، آبریزش بینی و تورم چشم  ها است. بیشتر اوقات، شما می توانید این آلژی را در خانه مدیریت کنید. در صورت عدم کنترل به پزشک مراجعه کنید.

آلرژی شدید

آلرژی های شدید می تواند باعث آنافیلاکسی شود  که یک وضعیت خطرناک است و می تواند منجر به مشکلات تنفسی و  از دست رفتن هوشیاری شود. اگر بعد از تماس با آلرژن، این علائم را تجربه کرده اید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

آلرژی یا حساسیت پوستی

حساسیت های پوستی ممکن است نتیجه مستقیم قرار گرفتن در معرض آلرژن ها باشند. به عنوان مثال، خوردن غذایی که به آن حساسیت دارید می تواند باعث بروز علائم مختلفی شود. ممکن است در دهان و گلو احساس سوزش کنید یا  ممکن است دچار  خارش پوستی شوید. درماتیت یا حساسیت پوستی عمدتا نتیجه ی برخورد مستقیم پوست شما با یک آلرژن است و  زمانی اتفاق می افتد که، چیزی را که به آن حساسیت دارید، لمس کنید.انواع آلرژی های پوستی شامل موارد زیر است:

 • راش پوستی(Rashe): مناطقی از پوست تحریک، قرمز یا متورم می شوند و می توانند دردناک و همراه با خارش باشند.
 • اگزما(Eczema): لکه های پوستی ملتهب ایجاد می شود و ممکن است همراه با خارش و خونریزی باشد.
 • درماتیت(Contact dermatitis): لکه های پوستی قرمز و خارش دار تقریباً بلافاصله پس از تماس با آلرژن ایجاد می شوند.
 • گلو درد(Sore throat): حلق یا گلو تحریک شده یا ملتهب می شود.
 • کهیر(Hives): جوش های قرمز، خارش دار و با اندازه و اشکال مختلفی روی سطح پوست ایجاد می شود.
 • چشمان متورم(Swollen eyes): چشم ها ممکن است خارش داشته باشند و “متورم” به نظر برسد.
 • خارش(Itching): سوزش یا التهاب در پوست ایحاد می شود.
 • سوزش(Burning): التهاب پوست منجر به درد و سوزش می شود.

علل بروز آلرژی

محققان دقیقاً مطمئن نیستند که چرا وقتی یک ماده خارجی که معمولاً بی ضرر است وارد بدن می شود، سیستم ایمنی بدن ایجاد واکنش آلرژیک می کند. آلرژی ها یک جزء ژنتیکی دارند. یعنی والدین می توانند آنها را به فرزندان خود منتقل کنند. که فقط یک حساسیت کلی در برابر واکنش به مواد آلرژیک  است و یک آلرژی خاص نمی تواند منتقل شود. به عنوان مثال، اگر مادر شما به ماهی حساسیت دارد، لزوماً به معنای این نیست که شما نیز حساس به ماهی  باشید.متداول آلرژن ها عبارتند از:

 • فضولات حیوانی: شامل موی حیوانات خانگی ،خاک حیوانات خانگی، کنه و سوسک حمام است.
 • داروها:  پنی سیلین، سولفا و محرکهای متداول.
 • خوراکی ها: گندم، آجیل، شیر، صدف و تخم شایع است.
 • نیش حشرات:  زنبور وحشی، زنبور عسل و پشه ها.
 • کپک: اسپورهای موجود در هوا می توانند آلژن باشند.
 • گرده گیاهان:  گرده ی علفها، علفهای هرز و درختان و همچنین سمغ گیاهانی مانند پیچک سمی و بلوط سمی.
 • سایر آلرژن ها: لاتکس، که اغلب در دستکش ها یافت می شود. فلزاتی مانند نیکل نیز آلرژن های رایجی هستند.

آلرژی های فصلی که به عنوان تب یونجه نیز شناخته می شود، برخی از شایع ترین آلرژی ها هستند و در اثر گرده رها شده گیاهان ایجاد می شود. بر اساس شدت آلرژی، موارد زیر ایجاد می شود:

 • خارش چشم ها
 • چشمان های پر آب
 • آبریزش بینی
 • سرفه

درمان آلرژی

بهترین راه برای جلوگیری از آلرژی، دوری از آلرژن ها می باشد، اگر این امکان پذیر نباشد، گزینه های درمانی باید اجرا گردد.

تجویز دارو

رایج ترین درمان آلرژی اغلب شامل داروهایی مانند آنتی هیستامین ها برای کنترل علائم است. آنتی هیستامین بدون نسخه در داروخانه ها به فروش می رسد. داروهای کنترل و درمان آلرژی شامل موارد زیر هستند:

 • آنتی هیستامین هایی مانند دیفن هیدرامین(diphenhydramine)
 • کورتیکواستروئیدها(corticosteroids)
 • سیتریزین(cetirizine)
 • لوراتادین(loratadine)
 • کرومولین سدیم(cromolyn sodium)
 • دکونژستان ها(decongestants) مانند افرین ها(Afrin)، سوفدرین پی ای(Suphedrine PE) و سودافد(Sudafed)
 • تعدیل  کننده های لکوترین(leukotriene modifiers)

ایمونوتراپی

بسیاری از افراد تصمیم به ایمونوتراپی می گیرند. که شامل چندین تزریق در طول چند سال برای کمک به بدن برای مقابله با حساسیت می باشد. ایمونوتراپی موفقیت آمیز می تواند از بازگشت علائم آلرژی جلوگیری کند.

اپی نفرین

اگر حساسیت شدید و خطرناکی دارید، همیشه یک آمپول اپی نفرین همراه خود داشته باشید، تا در زمان بروز این عارضه  به خود تزریق کنید.

درمان های طبیعی برای آلرژی

امروزه داروهای طبیعی و مکمل های بسیاری توسط شرکت ها  به عنوان یک کمک درمان و حتی راهی برای جلوگیری از آلرژی به بازار عرضه می شوند. قبل از امتحان کردن این درمان ها حتما باید با پزشک خود مشورت کنید یا توسط پزشک شما تجویز شده باشد. برخی از درمان های طبیعی ممکن است حاوی آلرژن های دیگری باشد و وضعیت شما را وخیم تر کند. به عنوان مثال،در  برخی چای های خشک از گلها و گیاهانی استفاده می کنند که خود این گیاهان می توانند باعث عطسه شوند. در مورد روغن ها نیز همین مشکل  وجود دارد. برخی افراد برای تسکین علائم شایع آلرژی از این روغن ها استفاده می کنند، اما برخی از همین روغن ها حاوی موادی هستند که می توانند ایجاد آلرژی کنند.

آلرژی چگونه  تشخیص داده می شود

پزشک می تواند از چندین روش آلرژی را تشخیص دهد. در ابتدا پزشک در مورد علائم سؤال می پرسد و معاینه جسمی را انجام می دهد. درباره هر چیز غیر معمولی که اخیراً خورده اید و هر ماده ای که ممکن است با آنها در تماس باشید سؤال می پرسد. در انتها، آزمایش خون و آزمایشات پوستی گرفته می شود.

آزمایش خون

در آزمایش خون حضور آنتی بادی های ایجاد کننده آلرژی به نام ایمونوگلوبولین ای (IgE) مورد بررسی قرار می گیرد. اینها سلولهایی هستند که به آلرژن ها واکنش نشان می دهند.

آزمایشات پوستی

آزمایش پوستی، تست آلرژیی است که توسط متخصص آلرژی گرفته می شود. در این آزمایش، پوست شما با سوزن های کوچک حاوی آلرژن های احتمالی مورد آزمایش قرار می گیرد و  واکنش پوست شما نسبت به آلرژن بررسی می شود. اگر به یک ماده خاص حساسیت داشته باشید، پوست شما قرمز و ملتهب خواهد شد.

جلوگیری از بروز علائم آلرژی

هیچ راهی برای جلوگیری از بروز آلرژی وجود ندارد. اما روش هایی برای جلوگیری از بروز علائم آنها وجود دارد. بهترین راه برای جلوگیری از آلرژی، اجتناب از موادی است که سبب آلرژی می شوند.  موثرترین روش برای جلوگیری از بروز  آلرژی غذایی، انتخاب رژیم غذایی مناسب می باشد. برای  جلوگیری از حساسیت های غذایی، برچسب های مواد غذایی را به طور کامل مطالعه کنید و قبل از خوردن غذا، در مورد آن سؤال بپرسید. آزمایش آلرژی می تواند به شما کمک کند تا محرک هایی که سبب بروز آلرژی در شما می شوند را پیدا کنید و از دست زدن یا خوردن آنها اجتناب کنید.

عوارض آلرژی

خیلی از افراد آلرژی را جدی نمی گیرند، و به آن به چشم یک مشکل کوتاه مدت نگاه می کنند. اما باید به این نکته توجه داشت که آلرژی می تواند خطر بزرگی برای زندگی بسیاری از افراد باشد و جان آنها را به خطر بیاندازد. به عنوان مثال، شوک آنافیلاکسی در اثر قرار گرفتن در معرض آلرژن ها رخ می دهد. آلرژن ها می توانند منجر به موارد زیر گردد:

 • احساس تنگی نفس ناگهانی
 • افزایش ضربان قلب
 • تورم احتمالی زبان و دهان

آسم و آلرژی

آسم یک بیماری تنفسی شایع است که  تنفس را دشوارتر می کند و  معابر هوایی را در ریه های شما باریک تر می کند. آسم ارتباط نزدیکی با آلرژی دارد. در واقع، آلرژی می تواند آسم را بدتر کند یا می تواند باعث ایجاد آسم  شود. وقتی این شرایط با هم اتفاق بیفتند، بیماری آسم ناشی از حساسیت یا آسم آلرژیک رخ می دهد.

آلرژی در مقابل سرما

آبریزش بینی، عطسه و سرفه علائم شایع آلرژی است و همچنین علائم شایع سرماخوردگی نیز می باشند. در حقیقت، گاهی تفاوت قائل شدن بین این دو، می تواند مشکل باشد. با این حال، سایر علائم و نشانه های موجود ممکن است به شما در تشخیص کمک کند. به عنوان مثال، آلرژی می تواند باعث ایجاد راش های پوستی و خارش چشم شود. سرماخوردگی می تواند منجر به درد بدن، حتی تب شود.  آلرژی می تواند بر روی سیستم ایمنی بدن شما برای مدت طولانی تأثیر بگذارد.

آلرژی و برونشیت

ویروس ها یا باکتری ها می توانند باعث بروز برونشیت شوند. برونشیت همچنین می تواند توسط  آلرژی نیز ایجاد شود. برونشیت حاد، به طور معمول بعد از چند روز یا چند هفته به پایان می رسد. ولی برونشیت مزمن ممکن است برای ماه ها ادامه یابد، و به طور متوالی تکرار شود. قرار گرفتن در معرض آلرژن های رایج، شایع ترین علت برونشیت مزمن است. این آلرژن ها شامل موارد زیر هستند:

 • دود سیگار
 • آلودگی هوا
 • گرد و خاک
 • گرده
 • بخار مواد شیمیایی

برخلاف آلرژی های فصلی، بسیاری از این آلرژن ها در محیط هایی مانند خانه یا محل کار وجود دارند که  باعث می شود، احمال برگشت برونشیت مزمن بیشتر باشد.

آلرژی در کودکان

آلرژی های پوستی امروزه در کودکان کم سن و سال، بیشتر از چند دهه پیش شایع است. با این حال، با افزایش سن کودکان، آلرژی های پوستی کاهش می یابد و آلرژی های تنفسی و غذایی با بزرگتر شدن کودکان شایع تر می شوند. آلرژی های پوستی رایج در نوزادان شامل موارد زیر هستند:

 • اگزما: یک بیماری التهابی پوستی است که باعث ایحاد  راش های قرمز می شود. این راش ها ممکن است به صورت کند ایجاد شود ولی جای آنها بر روی پوست ماندگار باشد.
 • درماتیت: این نوع حساسیت پوستی به سرعت، اغلب بعد  از تماس کودک با آلرژن، ظاهر می شود. درماتیت  در وضعیت حاد تر می تواند به تاول های دردناک تبدیل شده و باعث ترک خوردگی پوست شود.
 • کهیر:  در این نوع حساسیت، پس از تماس با آلرژن، برجستگی های قرمز یا تاول های پوستی ایجاد می شود. پوست، پوسته پوسته نمی شود، اما خارش کهیرها ممکن است باعث خونریزی پوست شود.

هشدار جدی: مقالات پزشکی و سلامت، تغذیه و زیبایی که در آنچه منتشر می شوند صرفا جهت آگاهی شما و آموزش در مورد موضوع مربوطه می باشد و در صورت بروز مشکل نباید به عنوان مرجع تصمیم گیری شما در نظر گرفته شود و مراجعه به پزشک متخصص الزامی می باشد

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن