پزشکی و سلامت

روز جهانی ماما: 5 مورد که باید بدانید

ایده روز ماما برای اولین بار در سال 1987 در کنفرانس بین المللی کنفدراسیون ماماها شکل گرفت. روز جهانی ماما اولین بار در 5 مه 1991 به طور رسمی جشن گرفته شد و پس از آن زمان در بیش از 50 کشور در سراسر جهان به رسمیت شناخته شد.

1.ماماها هر ساله جان میلیون ها نفر را نجات می دهند

روز جهانی ماما: 5 مورد که باید بدانید
ماماها هر ساله جان میلیون ها نفر را نجات می دهند

از سال 1990، میزان مرگ و میر مادر و نوزاد در جهان به طور قابل توجهی کاهش یافته است. از این دوره بخش عمده ای از زنان مراقبت های مامایی را تجربه کردند. این میزان از 67 درصد در سال 2010 به 79 درصد در سال 2017 رسیده است. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO)  مراقبت های مامایی، میزان مرگ و میر مادران و نوزادان را در زایمان بیش از 80 درصد کاهش داده است و  همچین تولد و زایمان زودرس نیز 24 درصد کاهش یافته است. سالانه هزار زن و نوزاد در دوران بارداری و زایمان جان خود را به علت نبود مراقبت های مامایی از دست می دهند. سازمان ملل متحدد تخمین میزند که در سال 2015 حدود 303000 هزار زن و 2.7 میلیون نوزاد تازه متولد شده به دلیل این مشکل و کمبود فوت کرده اند. بر طبق اطلاعات آژانس بهداشت جنسی و دفتر جمعیت سازمان ملل متحد، امروزه میزان مرگ و میر مادران در هنگام تولد 216 به ازای هر 100000 تولد است که این میزان بیشتر از میزان فوت 800 زن در روز، در شرایط عادی است.

2.  ماماها مراقبت های پزشکی حیاتی ارائه می دهند

روز جهانی ماما: 5 مورد که باید بدانید
ماماها مراقبت های پزشکی حیاتی ارائه می دهند

حتی اگر میزان مرگ و میر مادران و نوزادان رو به کاهش باشد ولی بارداری و زایمان همچنان برای سلامتی بسیاری از زنان در سراسر جهان خطرناک است.  براساس  اطلاعاتWHO، ماماها می توانند 87 درصد از کل خدمات اساسی مانند، رعایت بهداشت جنسی، تولید مثل، آموزه های مراقبت از فرزند را تحت پوشش قرار دهند. ماماها همچنین می توانند مشاوره و خدماتی مانند غربالگری سرطان سینه و گردنه رحم نیز انجام دهند. یکی از جدی ترین صدمات ناشی از زایمان، فیستول زایمان(فیستول رکتوواژینال) است  که فرد اغلب بی اختیاری مدفوعی، مشکلات پزشکی مزمن و انزوای اجتماعی را تجربه می کند. تخمین زده می شود که بیش از 2 میلیون زن در کشورهای صحرای آفریقا، آسیا، کشورهای عربی و آمریکای لاتین با فیستول زندگی می کنند و سالانه حدود 50،000 تا 100،000 مورد جدید رخ می دهد. با این وجود، وقتی زنان به مراقبت های به موقع و با کیفیت دسترسی داشته باشند، این شرایط تقریباً قابل پیشگیری است.

3. ماماها مدافعان حقوق زنان هستند

روز جهانی ماما: 5 مورد که باید بدانید
ماماها مدافعان حقوق زنان هستند

ماماها در دنیا کارهای بسیاری را برای پیشبرد حقوق زنان و دختران انجام می دهند. آنها با ارائه اطلاعات و مشاوره در زمینه تنظیم خانواده، کمک به بازماندگان خشونت مبتنی بر جنسیت و خدمات بهداشت باروری به افراد کمک می کنند که شرایط بهتری را تجربه کنند. امروزه، زنان بیشتر از هر زمان دیگری می توانند به انتخاب خود باردار شوند. در 25 سال گذشته، پیشگیری از بارداری 25 درصد افزایش یافته است. در سال 1994، میزان تولد در بین  دختران 15 تا 19 ساله، 65 تولد به ازای هر 1000 زن بود. ولی امروزه، این تعداد 44 تولد به ازای هر 1000 زن است. با وجود این دستاوردها، بسیاری از زنان و دختران هنوز کنترل کاملی بر بدن خود ندارند و بارداری ناخواسته انجام می شود. بیش از 200 میلیون زن در سراسر جهان بدنبال راهی برای جلوگیری از بارداری مجدد هستند اما از روشهای پیشگیری ایمن و مؤثر استفاده نمی کنند.

4. در دنیا کمبود ماما وجود دارد

روز جهانی ماما: 5 مورد که باید بدانید
در دنیا کمبود ماما وجود دارد

با وجود پیشرفت صورت گرفته، بسیاری از کشورهای در حال توسعه با کمبود ماما مواجه هستند و اغلب ماماها برای انجام مناسب کارشان، فاقد مهارت و محیط حمایتی هستند. در بررسی 73 کشوری که 96 درصد از مرگ و میر مادران جهان را شامل می شوند، تنها 42 درصد از ماماها، پرستاران و پزشکان را به خود اختصاص داده اند. حدود 30 میلیون زن در این کشورها فرزندان خود را در یک مرکز درمانی به دنیا نمی آورند و 45 میلیون نفر نیز از مراقبت های ناکافی پس از زایمان برخوردار هستند. چالش های زیادی برای افزایش در دسترس بودن خدمات مامایی وجود دارد. علیرغم مسئولیت های عظیمی که بر عهده آنها است، طبق گفته UNFPA، ماماها که اکثراً زن هستند، دستمزد کمی دریافت می کنند و از حمایت کافی برخوردار نیستند و  تعصبات جنسیتی اغلب در مشکلاتی که ماماها تجربه می کنند نقش دارند.

5. سازمان ملل متحد برای پیشرفت مامایی در سراسر جهان تلاش می کند

روز جهانی ماما: 5 مورد که باید بدانید
سازمان ملل متحد برای پیشرفت مامایی در سراسر جهان تلاش می کند

سازمان ملل متحد در حال تلاش برای پیشرفت مامایی در سراسر جهان است. WHO و UNFPA برای افزایش تعداد ماماهای ماهر، به ویژه در کشورهای کم درآمد و کشورهایی که بالاترین میزان مرگ و میر مادران را دارند، آموزش های مامایی ارائه می دهند. در دهه گذشته، UNFPA به آموزش بیش از 115،000 ماما کمک کرده است. بیش از 700 مدرسه مامایی تجهیز شده است. هم اکنون بیش از 80 کشور، آموزه های مامایی را  براساس استانداردهای جهانی پیش می برند.

هشدار جدی: مقالات پزشکی و سلامت، تغذیه و زیبایی که در آنچه منتشر می شوند صرفا جهت آگاهی شما و آموزش در مورد موضوع مربوطه می باشد و در صورت بروز مشکل نباید به عنوان مرجع تصمیم گیری شما در نظر گرفته شود و مراجعه به پزشک متخصص الزامی می باشد

منبع
UN
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن