<
نتایج در این بخش نمایش داده می شود

بهترین روش های درمانی برای کنترل تبخال در مراحل اولیه

بهترین روش های درمانی برای کنترل تبخال در مراحل اولیه

تبخال ها معمولا به شکل تاول های پر از مایعات، در زیر سطح پوست و اطراف دهان یا لب بروز پیدا می کنند و اغلب پوسته پوسته یا به شکل یک توده توپر می باشند.  زمان درمان آنها معمولا 7 تا 10 روز است. حدود 90 درصد از افراد بزرگسال جهان، ویروس تبخال را دارند ولی بسیاری از این افراد هرگز علائمی مشاهده نمی کنند. در برخی از افراد به صورت مداوم این ویروس خود را نشان می دهد. تبخال ها معمولا ناشی از ویروس تبخال هرپس سیمپلکس (HSV-1) هستند، گرچه سویه HSV-2 نیز منجر به بروز تبخال می شود. وقتی شخص برای اولین بار مورد حمله این ویروس قرار می گیرد، نشانه های آن ظرف مدت چند روز بروز پیدا می کند و معمولا اولین تبخال ممکن است همراه با تب، گلودرد، درد و سردرد باشد. بعد از درمان، این ویروس در سلول های عصبی همچنان باقی می ماند. تبخال ممکن است بصورت مداوم بر اثر مواردی مثل استرس، نوسانات هورمونی، جراحی، تب، بیماری یا قرار گرفتن در معرض آفتاب بروز پیدا کند. برای کاهش درد یا جلوگیری از بروز آن می توانید از موارد زیر استفاده کنید.

بادرنجبویه

بادرنجبویه  با نام علمی  Melissa officinalis  دارای خاصیت ضد ویروسی است. مطالعات نشان می دهد که بادرنجبویه می تواند رشد ویروس تبخال سیمپلکس را کنترل کند. این گیاه می تواند سبب کاهش قرمزی و تورم مرتبط با تاول شود و از عفونت های بعدی جلوگیری کند.

کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد، به تسکین درد کمک می کند. کمپرس آب سرد، مناطق پوسته پوسته شده را از بین می برد و به کاهش قرمزی و التهاب کمک می کند.

 آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا به طور گسترده در دسترس است و می توان آن را به صورت خانگی نیز پرورش داد.  یک مطالعه در سال 2016 بر روی اثرات ضد ویروسی آلوئه ورا  نشان داد که، اثرات ضد التهابی و ضد ویروسی آن می تواند بر روی ویروس اثر مهاری داشته باشد.

لیزین

لیزین یک اسید آمینه است که سبب جلوگیری از فعال شدن ویروس تبخال می شود. در  یک مطالعه که در  سال 1987  انجام گرفت، قرص لیزین  تعداد شیوع ویروس تبخال و شدت آن را کاهش داد.

ایبوپروفن یا استامینوفن

هر دو این داروها می توانند به کاهش درد  کمک کنند.

داورهای ضد ویروسی

معمولاً پس از گذشت چند روز، تبخال به خودی خود  از بین می رود، اما با استفاده از این داورها  می توان سرعت  درمان آن را بهبود بخشید.

  • valacyclovir
  • famciclovir
  • penciclovir
  • acyclovir

هشدار جدی: مقالاتی که در آنچه منتشر می شوند صرفا جهت آگاهی شما و آموزش در مورد موضوع مربوطه می باشد و در صورت بروز مشکل نباید به عنوان مرجع تصمیم گیری شما در نظر گرفته شود و مراجعه به پزشک متخصص الزامی می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *