<
نتایج در این بخش نمایش داده می شود

افسردگی چه تاثیری بر بدن دارد؟

افسردگی چه تاثیری بر بدن دارد؟

افسردگی یکی از بیماری های جدی می باشد که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند یا در بخشی از زندگی خود آن را تجربه کرده اند. اثرات افسردگی ممکن است فراتر از احساسات و سلامت روان فرد باشد. افسردگی می تواند بر سلامت جسمی فرد نیز تأثیر بگذارد. در این آنچه، من پریسا حسینی، به تاثیرات افسردگی بر روی بدن می پردازم.

افسردگی چیست؟

افسردگی یک وضعیت پیچیده سلامت روان است که، باعث می شود فرد روحیه خود را از دست بدهد و دائماً غمگین یا ناامید باشد. علائم افسردگی می تواند یک تجربه موقتی در پاسخ به یک اندوه، فقدان  یا ضربه باشد. اما وقتی علائم آن بیش از 2 هفته طول بکشد، می تواند نشانه یک اختلال افسردگی جدی باشد. همین علائم همچنین می توانند نشانه ای از بیماری روانی دیگری مانند  دو قطبی یا اختلال استرسی پس از حادثه(PTSD) باشد.

موارد زیر به عنوان بخشی از علائم افسردگی به شمار می روند:

 • خلق و خوی افسرده در بیشتر روزها و احساس غم یا پوچی
 • از دست دادن لذت در فعالیتهایی که قبلاً لذت بخش بوده است
 • در اغلب  روزها خواب زیاد یا کم خوابی
 • کاهش یا افزایش وزن ناخواسته یا تغییر اشتها
 • پریشانی فیزیکی و حس عصبانیت
 • کم انرژی بودن یا خستگی
 • احساس بی ارزشی یا گناه داشتن
 • مشکل در تمرکز داشتن یا تصمیم گیری
 • افکار سرزده مرگ یا خودکشی

علائم در افراد متفاوت است و ممکن است با گذشت زمان تغییر کند. برای اینکه پزشک بتواند افسردگی را تشخیص دهد ، فرد باید پنج مورد و یا میزان بیشتری از این علائم  را بروز دهد.

علائم جسمی افسردگی

در مطالعات و پژوهش های بسیاری نتایج نشان داده که افسردگی می تواند بر سلامت جسمی تأثیر بگذارد، در زیر به برخی از آنها اشاره می گردد.

افسردگی چه تاثیری بر بدن دارد؟
افسردگی چه تاثیری بر بدن دارد؟

افزایش یا کاهش وزن

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است تغییرات اشتها را تجربه کنند ، که می تواند باعث کاهش یا افزایش وزن ناخواسته شود. متخصصان، افزایش بیش از حد وزن را با بسیاری از مسائل بهداشتی ، از جمله دیابت و بیماری های قلبی مرتبط دانسته اند. کمبود وزن می تواند به قلب آسیب برساند، بر قدرت باروری تأثیر بگذارد و منجر به خستگی شود.

درد مزمن

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است درد یا دردهای غیرقابل توجیهی از جمله درد مفاصل یا عضلات ، حساسیت پستان و سردرد را تجربه کنند. علائم افسردگی فرد به دلیل درد مزمن می تواند بدتر شود.

بیماری قلبی

افسردگی می تواند انگیزه فرد را برای انتخاب شیوه های زندگی مثبت کاهش دهد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی در صورت عدم رعایت رژیم غذایی مناسب و کم تحرکی افزایش می یابد. افسردگی همچنین ممکن است یک عامل خطر مستقل برای مشکلات سلامت قلب باشد. طبق تحقیقاتی که در سال 2015 منتشر شد، از هر 5 نفر مبتلا به نارسایی قلبی یا بیماری عروق کرونر ، یک نفر افسردگی دارد.

التهاب

تحقیقات نشان می دهد، استرس و افسردگی مزمن با التهاب ارتباط دارند و ممکن است سیستم ایمنی بدن را تغییر دهند. تحقیقات دیگر نشان می دهد که افسردگی می تواند به دلیل التهاب مزمن بروز پیدا کند. افراد مبتلا به افسردگی، بیشتر دچار بیماری های التهابی یا اختلالات خود ایمنی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) ، دیابت نوع 2 و آرتروز می شوند.

مشکلات سلامت جنسی

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است میل جنسی کمتری داشته باشند ، در تحریک شدن مشکل داشته باشند، دیگر ارگاسم نداشته باشند یا ارگاسم لذت بخش کمتری را تجربه کنند.

مشکل در خوابیدن

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است بی خوابی  را تجربه کنند. این وضعیت می تواند احساس خستگی را افزایش دهد، بنابراین مدیریت سلامت جسمی و روانی را دشوار می کند. پزشکان کمبود خواب را با انبوهی از مشکلات سلامتی مرتبط می دانند. مطالعات،  کمبود خواب طولانی مدت را با فشار خون بالا ، دیابت ، مسائل مربوط به وزن و برخی از انواع سرطان ارتباط داده است.

مشکلات دستگاه گوارش

افراد مبتلا به افسردگی اغلب مشکلات معده یا هضم غذا مانند اسهال ، استفراغ ، حالت تهوع یا یبوست را گزارش می کنند. طبق تحقیق منتشر شده در سال 2016 ، این ممکن است به این دلیل باشد که افسردگی با سرکوب فعالیت هیپوتالاموس ، غده هیپوفیز و غده فوق کلیه ، پاسخ مغز به استرس را تغییر می دهد.

جمع بندی

افسردگی قابل درمان است. یک پزشک ممکن است یک روش ترکیبی ، با استفاده از دارو ، درمان و تغییر سبک زندگی را توصیه کند. با حمایت صحیح ، فرد می تواند هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی تأثیرات افسردگی را کنترل کند.

هشدار جدی: مقالاتی که در آنچه منتشر می شوند صرفا جهت آگاهی شما و آموزش در مورد موضوع مربوطه می باشد و در صورت بروز مشکل نباید به عنوان مرجع تصمیم گیری شما در نظر گرفته شود و مراجعه به پزشک متخصص الزامی می باشد

یک نظر برای "افسردگی چه تاثیری بر بدن دارد؟" ارسال شده
 1. زهرا حسنی گفت:

  افسردگی متاسفانه این روزا توی خیلی رواج پیدا کرده و باید خانواده ها خیلی مواظب باشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *