<
نتایج در این بخش نمایش داده می شود

آیا صرف صبحانه ضروری است؟

آیا صرف صبحانه ضروری است؟

احتمالا همه ی شما مثل من این جمله که ” صبحانه مهمترین وعده غذایی در روز است” را شنیده اید. صبحانه به عنوان غذایی سالم حتی مهمتر از سایر وعده های غذایی تلقی می شود و امروزه به این امر بسیار تاکید می شود. در بسیاری از مقالات گفته می شود که صبحانه به کاهش وزن کمک می کند و حذف آن می تواند خطر چاقی را افزایش دهد. در این آنچه من پریسا حسینی به این موضوع می پردازم که آیا حذف این وعده غذایی مشکلی برای شما ایجاد خواهد کرد! با این آنچه همراه ما باشید.

افرادی که صبحانه صرف می کنند، عادت های سالم تری دارند

بسیاری از مطالعات نشان می دهد، افرادی که به صورت منظم صبحانه می خورند، بدن سالم تری دارند. به عنوان مثال، احتمال اضافه وزن یا  چاقی و ابتلا به چندین بیماری مزمن در این افراد کمتر است. به این دلایل، بسیاری از کارشناسان ادعا می کنند که وعده صبحانه  برای شما مفید است. با این حال، این بررسی ها، مطالعات مشاهده ای هستند و نمی توان به طور قاطع به آنها استناد کرد. این احتمال نیز وجود دارد، افرادی که عادت به خوردن صبحانه دارند، در زندگی عادی خود نیز سبگ زندگی سالم تری را در پیش گرفته اند و این مساله می تواند دید بهتری به محققان بدهد. این افراد نیز مثل سایر افراد دیگر سعی می کنند رژیم غذایی سالم تری داشته باشند و فیبر و ریزمغذی های بیشتری جذب کنند. از طرف دیگر، افرادی که صبحانه را حذف می کنند، کمتر ورزش می کنند.

صرف صبحانه متابولیسم  یا سوخت و ساز بدن شما را افزایش نمی دهد

برخی از افراد فکر می کنند که خوردن صبحانه باعث شروع  و افزایش سوخت و ساز بدن می شود، اما در واقعیت این این موضوع صادق نیست. این افراد به اثر گرمایی غذا اشاره دارند، یعنی افزایش سوختن کالری که بعد از خوردن غذا اتفاق می افتد. آنچه برای متابولیسم مهم است، مقدار کل غذای مصرفی در طول روز است. فرقی نمی کند که در چه زمان هایی یا چند بار غذا خورده اید. مطالعات نشان داد که در طی 24  ساعت، تفاوتی در میزان کالری سوزانده شده در افرادی که صبحانه خورده بودند و نخورده بودند، وجود نداشت.

عدم صرف صبحانه باعث افزایش وزن نمی شود

همانطوری که اشاره کردیم در این مقاله، افرادی که وعده صبحانه را حذف می کنند، نسبت به افرادی که صبحانه می خورند وزن بیشتری دارند. این موضوع کمی عجیب به نظر می رسد، زیرا چگونه غذا نخوردن باعث افزایش وزن می شود؟  برخی ادعا می کنند که حذف صبحانه باعث می شود، در طول روز بیشتر گرسنه شوید و کالری بیشتری جذب کنید. به نظر منطقی می رسد، اما شواهد کافی در این زمینه وجود ندارد. درست است که حذف صبحانه باعث گرسنگی بیشتر و ممکن است منجر به صرف ناهار بیشتر شود، اما این دلیل خوبی برای جبران وعده حذف شده صبحانه با استفاده از نهار نیست.

در حقیقت، نتایج برخی مطالعات حتی نشان می دهد که عدم صرف صبحانه ممکن است میزان کالری دریافتی را تا 400 کالری در روز کاهش دهد. این منطقی به نظر می رسد، زیرا شما به طور کامل هر روز یک وعده غذایی کامل را از رژیم خود حذف می کنید. در یک مطالعه این مساله (صرف یا عدم صرف صبحانه) به شکل تصادفی مورد بررسی قرار گرفت. در این مطاله 4 ماهه، 309 زن و مرد دارای اضافه وزن و چاقی شرکت کردند.  بعد از پایان دوره هیچ تفاوت وزنی معنی داری بین زنان و مردان شرکت کننده در این آزمایش مشاهده نشد و وزن افرادی که صبحانه صرف کرده بودند با افرادی که صبحانه صرف نمی کردند، اختلافی نشان نداد. نتایج سایر مطالعات نیز، نتیجه این مطالعه را تایید می کند.

عدم صرف صبحانه حتی ممکن است برای سلامتی شما مفید باشد

کنار گذاشتن صبحانه بخشی مشترک از بسیاری از روش های روزه دوره ای است. این روش که به 16/8 معروف است،   شامل یک روزه یا دوره 16 ساعته شبانه برای عدم صرف وعده غذایی و یک دوره 8 ساعته برای صرف غذا است. دوره 8 ساعته غذا خوردن معمولاً از ناهار تا شام متغیر است و هر روز صبحانه حذف می شود. ثابت شده است که روزه داری متناوب باعث کاهش کالری دریافتی، کاهش وزن و بهبود سلامت متابولیک می شود. با این حال، ذکر این نکته مهم است که روزه داری متناوب و یا عدم صرف صبحانه برای همه مناسب نیست. در برخی از افراد ممکن است اثرات مثبتی ایجاد شود، در حالی که، در برخی دیگر ممکن است سردرد، افت قند خون، ضعف و عدم تمرکز بروز پیدا کند.

صرف صبحانه اختیاری است

شواهد نشان می دهد، هیچ چیز  خاصی در مورد صبحانه وجود ندارد. اینکه صبحانه صرف کنید یا از آن صرف نظر کنید، خللی در زندگی شما ایجاد نخواهد شد، به شرطی که بقیه روز از تغذیه مناسب برخودار باشید. صبحانه متابولیسم شما را شروع و افزایش نمی دهد و حذف آن به طور خودکار باعث پرخوری و افزایش وزن نمی شود. در پایان، صبحانه یک وعده اختیاری است و صرف یا عدم صرف آن بستگی به تمایل فرد دارد. اگر صبح احساس گرسنگی می کنید و صبحانه را دوست دارید، یک صبحانه سالم بخورید. یک صبحانه غنی از پروتئین، بهترین است.

هشدار جدی: مقالاتی که در آنچه منتشر می شوند صرفا جهت آگاهی شما و آموزش در مورد موضوع مربوطه می باشد و در صورت بروز مشکل نباید به عنوان مرجع تصمیم گیری شما در نظر گرفته شود و مراجعه به پزشک متخصص الزامی می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *