آیا سقط جنین می تواند سبب نازایی شود؟

آیا سقط جنین می تواند سبب نازایی شود؟

در اصطلاحات پزشکی، “سقط جنین” به برنامه ریزی برای خاتمه بارداری یا حاملگی در بیست هفته یا سه ماهه اول بارداری گفته می شود که به از دست رفتن جنین ختم می شود. اگر قصد سقط جنین داشته باشید، ممکن است نگران بارداری های بعدی باشید. با این حال باید توجه داشت که معمولا، انجام سقط جنین بر توانایی شما در بارداری مجدد در دفعات بعدی تأثیری ندارد. در سقط جنین و بعد از جراحی در صورتی که جای زخم دارید، یک مورد بسیار نادر  به نام سندرم آشرمن یا چسبندگی رحم ممکن است رخ دهد. در این مقاله انواع مختلف سقط جنین، باروری در آینده و اینکه در صورت مشکل در بارداری بعد از سقط جنین، چه باید کرد، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

انواع سقط جنین

اگر چه نادر است اما گاهی نوع سقط جنین ممکن است در آینده بر روی باروری شخص تأثیر گذار باشد. به طور معمول، روش سقط بستگی به میزان پیشرفت بارداری دارد. همچنین اگر فرد برای سقط جنین به  جراحی نیاز داشته باشد، زمانبندی نیز می تواند یک عامل مهم باشد.

سقط جنین با دارودرمانی

سقط دارویی هنگامی اتفاق می افتد که خانم ها برای القاء سقط جنین از دارو استفاده می کنند. بعضی اوقات ممکن است یک خانم به دلیل اینکه قبلا  سقط جنین را تجربه کرده است، دوباره دارو مصرف کند. این داروها برای جلوگیری از ابتلا به عفونت و اطمینان از اینکه شخص می تواند در آینده بارداری را تجربه کند، برای فرد تجویز می شود. نوع دارویی که پزشک تجویز می کند بر اساس سن حاملگی(هفته بارداری) متفاوت است. داروهایی که بر اساس هفته های بارداری تجویز می شوند در زیر ذکر شده است.

تا هفته هفتم بارداری

داروی متوترکسات (methotrexate) می تواند تکثیر سریع سلول های جنین را متوقف کند. سپس شخص برای تحریک انقباضات رحمی برای سقط ، از داروی میزوپروستول (misoprostol) استفاده می کند. پزشکان متوتروکسات را به طور گسترده تجویز نمی کنند. این دارو معمولاً برای خانم های که دارای حاملگی اکتوپیک هستند، استفاده می شود.

تا هفته دهم بارداری

سقط جنین در این دوره ممکن با استفاده از دو داروی مییفپریستون (mifepristone) و میزوپروستول باشد.

سقط جنین با عمل جراحی

سقط جنین با عمل جراحی، روشی برای پایان دادن به حاملگی و برداشتن جنین است. در این روش، مانند سقط جنین با دارودرمانی، زمان بندی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

تا هفته شانزدهم بارداری

آسپیراسیون خلاء یکی از متداول ترین روشهای سقط جنین است. در این روش با استفاده از تجهیزات خاص، جنین و جفت را از رحم خارج می کنند.

بعد از چهارده هفته

 اتساع و تخلیه (D&E) یک روش جراحی برای خارج کردن جنین و جفت است. روش اتساع و تخلیه ممکن است با تکنیک های دیگری مانند  آسپیراسیون خلاء یا اتساع و کورتاژ همراه باشد. پزشکان همچنین از اتساع و کورتاژ (D&C) برای پاکسازی موارد باقی مانده از بارداری، در صورتی که فرد سقط جنین انجام داده است، استفاده می کنند. در کورتاژ پزشک از ابزاری به نام کورت برای برداشتن بافت های مرتبط با حاملگی از پوشش رحم استفاده می کند.

بعد از بیست و چهار هفته

در این دوره دریافت دارو نیز صورت می گیرد و بعد از خارج کردن جنین، جفت نیز از رحم خارج می شود.

براساس آمار مؤسسه گوتمکر، تخمین زده می شود که  65.4 درصد از سقط جنین ها هنگامی انجام می شود که یک زن در هفته ی هشتم حاملگی با زودتر است و  88 درصد از سقط جنین ها  در 12 هفته اول بارداری رخ می دهد. اگر سقط جنین در یک  محیط تمیز و ایمن از نظر پزشکی انجام شود، در آینده مشکلی برای بارداری مجدد ایجاد نخواهد شد. با این وجود، در چند روز اول با پزشک خود در ارتباط باشید.

خطرات ناشی از سقط جنین چیست؟

سقط جنین یک روش کم خطر است. خطر مرگ ناشی از سقط جنین کمتر از 1 در 100000 است. هرچه دیرتر برای سقط جنین اقدام کنید، خطر آن بیشتر است. خطر مرگ ناشی از زایمان 14 برابر بیشتر از خطر مرگ ناشی از سقط جنین زودرس است. برخی از عوارض احتمالی مرتبط با سقط جنین عبارتند از:

خونریزی: شخص بعد از سقط جنین ممکن است دچار خون ریزی شود. معمولاً، میزان خون از آنقدر زیاد نیست که به عنوان به مشکل حاد پزشکی در نظر گرفته شود.

سقط جنین ناقص: معمولا وقتی این اتفاق می افتد که  بافت یا سایر موارد مربوط به جنین در رحم باقی بماند و فرد ممکن است برای برداشتن  بافت  و موارد باقی مانده نیاز به D&C داشته باشد. این مشکل زمانی اتفاق می افتد که فرد برای سقط جنین دارو مصرف می کند.

عفونت: معمولاً قبل از سقط جنین، آنتی بیوتیک برای فرد تجویز می شود تا از بروز عفونت جلوگیری شود.

آسیب به اندام ها: بعضی اوقات، پزشک ممکن است به طور تصادفی در هنگام سقط جنین به اندامهای مجاور(رحم یا مثانه) آسیب وارد کند.

سندرم آشرمن چیست؟

سندرم آشرمن یک بیماری نادر می باشد که ممکن است بعد از انجام عمل جراحی مانند D&C ، ایجاد شود . این عارضه می تواند به لایه رحم آسیب وارد کرده و  باعث ایجاد زخم در حفره رحم شود و برای فرد مشکلاتی ایجاد کند. برای درمان این بیماری، پزشک با عمل جراحی نواحی زخم شده داخل رحم را برمی دارد. بعد از جراحی، پزشک یک بالون در داخل رحم قرار می دهد. بالون به رحم کمک می کند تا باز بماند و  درمان سریعتر انجام بگیرد. پس از درمان، پزشک بالون را خارج می کند.

وضعیت باروری مجدد بعد از سقط جنین چگونه است؟

اگر تصمیم به بارداری مجدد داشته باشید، سقط جنین به طور کلی بر توانایی شما برای باردار شدن، در آینده تأثیر نمی گذارد. بسیاری از پزشکان توصیه  می کنند که  بلافاصله پس از سقط جنین از وسایل کنترل بارداری استفاده شود. به دلیل آنکه ممکن است با شروع تخمک گذاری شخص باردار شود. پزشکان همچنین معمولاً توصیه می کنند که پس از سقط جنین برای مدت زمانی خاص تا بهبودی کامل، از مقاربت جنسی خودداری شود. اگر بعد از سقط جنین در بارداری به مشکل برخوردید، مهم است که برخی از عوامل دیگر را که به طور بالقوه می تواند باعث ناباروری شوند را مورد بررسی قرار دهید. این عوامل می توانند روی باروری تأثیر بگذارند:

  • سن: با افزایش سن قدرت باروری کاهش می یابد. این امر به ویژه در مورد زنان بالاتر از 35 سال صادق است.
  • عادات و سبک زندگی: سیگار کشیدن و مصرف مواد مخدر می توانند روی باروری تأثیر بگذارد و قدرت باروری را در زن و مرد بسیار کاهش دهد.
  • مشکلات پزشکی: اگر سابقه عفونت های مقاربتی (STI) مانند کلامیدیا یا سوزاک دارید، می تواند روی باروری شما تأثیر بگذارد. در مورد بیماریهای مزمن مانند دیابت، اختلالات خود ایمنی و اختلالات هورمونی نیز همین موضوع صادق است.
  • قدرت باروری شریک زندگی: کیفیت مایع منی یکی از عوامل مهم در باروری زنان است. حتی اگر در گذشته بچه دار شده اید، عادات سبک زندگی و پیری بر روی باروری شریک زندگی شما تأثیر می گذارد.

اگر در بارداری با مشکلی روبرو هستید، با متخصص زنان و زایمان خود صحبت کنید. پرشک می تواند به شما کمک کند. همچنین یک متخصص باروری می تواند به شما در شناسایی دلایل احتمالی و گزینه های درمانی کمک کند.

هشدار جدی: مقالاتی که در آنچه منتشر می شوند صرفا جهت آگاهی شما و آموزش در مورد موضوع مربوطه می باشد و در صورت بروز مشکل نباید به عنوان مرجع تصمیم گیری شما در نظر گرفته شود و مراجعه به پزشک متخصص الزامی می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *